Jak walczyć z fake news?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 22:18
Zmyślone informacje funkcjonują dziś w mediach niemal na równi z prawdziwymi. 
Audio
  • Fake news. Jak walczyć z tym zjawiskiem? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pathdoc/Shutterstock.com

Corriere della Sera gazety gazeta 1200.jpg
Czy zbliża się zmierzch tradycyjnej prasy?

Przy ogromnej liczbie nadawców, szybkości, z jaką wiadomość jest przekazywana, i trudności z dotarciem do jej faktycznego autora, łatwo mieszać prawdę z fałszem.

– Fake news jest w stanie obalać rządy, powoływać takich, a nie innych ludzi na bardzo wysokie urzędy. W takiej rzeczywistości funkcjonujemy – podkreśla prof. Barbara Giza. 

– Ogromnym problemem jest brak świadomości społeczeństwa. My często fake news traktujemy jak tzw. "heheszki". Dopóki to się nie zmieni, dopóty to zagrożenie będzie rosło – dodaje dr Piotr Łuczuk.

Jak zatem poruszać się w świecie gdzie obowiązuje wiele wersji i definicji prawdy? Czy istnieje jakiś poradnik, grupa wsparcia, GPS, który pomoże wskazać bezpieczną drogę w dżungli fake newsów? – Fake news jest zauważany najczęściej wtedy, kiedy nie pasuje do naszych poglądów. Gdybyśmy nieco inaczej odbierali podawane informacje, to byłoby je łatwiej wyłowić – uważa Agnieszka Romaszewska. 

Jak radzić sobie z fake newsami? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Legutko
Goście:
prof. Barbara Giza (SWPS), dr Piotr Łuczuk (UKSW, autor książki "Cyberwojna. Wojna bez amunicji"), Agnieszka Romaszewska (dziennikarka, publicystka, dyrektor TV Biełsat)
Data emisji: 11.10.2018
Godzina emisji: 21.09

kw

Czytaj także

Czym jest współczesne taijiquan?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 22:00
Taiji znamy jako płynne ruchy wykonywane wspólnie w parku przez grupę miłych uśmiechniętych, niekoniecznie chińskich, staruszków. Czy te ruchy są – to złośliwe określenie – "jak szukanie na oślep ryby w wodzie"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odzyskana Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 12:00
Znane tylko z fotografii czy filmów ulice i budynki, to przez tę swoją nieobecność – często idealizowana Warszawa okresu międzywojennego. Niedługo znów będziemy mogli ją oglądać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piękno poprawione

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 22:15
Medycyna estetyczna wykonała milowy skok po pierwszej wojnie światowej, w wyniku której mnóstwo młodych mężczyzn zostało trwale oszpeconych.
rozwiń zwiń