X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czym jest pomnik?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 11:35
Najczęściej – pojedynczą rzeźbą ustawioną na cokole, w miejscu publicznym, w plenerze bądź w przestrzeni miejskiej. Czasem przybiera formę płyty, tablicy, kolumny, obelisku, krzyża.
Audio
  • Co sprawia, że przedmiot staje się pomnikiem? (Klub Trójki)
Pomnik Obrońców Wybrzeża na półwyspie Westerplatte
Pomnik Obrońców Wybrzeża na półwyspie WesterplatteFoto: vivooo / Shutterstock.com

Niekiedy to kształt uformowany przez naturę i warunki atmosferyczne: drzewo, pień, kamień. Innym razem surowiec dany przez naturę jest wykorzystany do budowy sztucznych wzniesień, kopców, ogrodzeń (vide: Maciej Szańkowski, ogrodzenie-pomnik ofiar reżimu stalinowskiego przy kościele św. Katarzyny na Służewiu)

Pomnik bywa też zespołem form wymykających się tradycyjnemu pojmowaniu rzeźby – zamienia się w instalację przestrzenną złożoną z figur lub abstrakcyjnych kształtów. Sto znów naśladuje architekturę – staje się mostem, tunelem, ścianą, płytą naziemną.

Może też powstać z różnych przedmiotów znalezionych – z wraków samochodów, części samolotów, z czołgów czy pojazdów pancernych.

Od czasów konceptualizmu pojawiają się także pomniki nietrwałe, efemeryczne – jak "Pomnik przechodnia" Jerzego Kaliny czy "pomniki z żywiołów" Władysława Hasiora.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Hanna Kotkowska-Bareja (historyk sztuki, specjalizująca się w rzeźbie, autorka książki o warszawskim pomniku Chopina w Łazienkach), Antoni Burzyński (historyk sztuki pracujący przy wystawie "Pomniki polskie" w Królikarni), Lidia Rosińska (artystka-rzeźbiarka, zastępca dyrektora ds. artystycznych w Zakopiańskim Centrum Kultury – Miejsca Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego)
Data emisji: 6.11.2018
Godzina emisji: 21.09

mm

Czytaj także

Jak samorządy traktują kulturę?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 22:15
Na początku naszej transformacji ustrojowej niektórzy byli zdania, że kultura sama się utrzyma. Toteż w wolnorynkowej rywalizacji wielu zaczęło stosować popkulturowe zasady działania w odniesieniu do kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zrobić osobowość estradową?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 22:00
Ile osób potrzeba, żeby "narodziła się gwiazda"?
rozwiń zwiń