X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historia głębokiej konspiracji stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 22:00
13 grudnia 1981 roku setki działaczy NSZZ Solidarność i opozycji, dla uniknięcia aresztowania lub internowania, zeszło do podziemia. 
Audio
  • Losy opozycjonistów w stanie wojennym (Klub Trójki)
Plenerowa wystawa Przyjaciele Solidarności, otwarta 13 bm. na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
Plenerowa wystawa "Przyjaciele Solidarności", otwarta 13 bm. na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w PolsceFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Jak wyglądały realia ukrywania się w domach osób niosących pomoc poszukiwanym? Jak ukrywający kontaktowali się ze strukturami podziemia? Jak dochodziło do wpadek i aresztowań? O tym wszystkim Piotr Semka rozmawiał ze świadkami tamtych lat. 


Stan wojenny IPN 1200.jpg
Stan wojenny – serwis specjalny Polskiego Radia 

– Strajk w Porcie Gdańskim nie kończył się tak, jak ktoś sobie może wyobrażać. Nas najechała Marynarka Wojenna. Było to 19 grudnia. Od 13 robiliśmy strajk obronny, m. in. z butelkami z benzyną. To był napad. Wywieziono mnie wtedy w kominie holownika na Westerplatte i stamtąd dopiero motorówką do Nowego Portu – wspomina Andrzej Michałowski. – ZOMO chciało nas wszystkich wyłapać. Około 1.00 w nocy zacząłem się wykradać do Wrzeszcza. Pierwszy nocleg miałem u kolegi Stefana Madeja. Był to mój bardzo znany przyjaciel, więc mogłem tam zostać tylko na jedną noc. Potem musiałem szukać kolejnych miejsc – dodaje. 

>>> Stan wojenny – serwis specjalny Polskiego Radia <<<

Jak ukrywano poszukiwanych opozycjonistów? Jak wyglądała ich praca w okresie stanu wojennego? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Gość: Maciej Łopiński (autor książki "Konspira"), Czesław Bielecki (były opozycjonista), Tomasz Truskawa i Andrzej Michałowski (działacze struktur podziemnych "Solidarności")
Data emisji: 13.12.2018
Godzina emisji: 21.09

ml/gs

Czytaj także

PZPR w życiorysie

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 22:15
W audycji goście Piotra Semki rozmawiali o rozliczeniach z członkostwem w partii rządzącej w czasach PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Społeczeństwo wobec stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 23:14
W tym wydaniu "Białych plam" przedstawiamy postawę społeczeństwa polskiego wobec rygorów stanu wojennego i tego, co wówczas działo się w Polsce.
rozwiń zwiń