X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Moda stworzona przez pióro

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 22:15
Czy wygląd oddaje osobowość twórczą? Na przykład – literacką? Temat wywołała książka "Pod podszewką. Prawdziwy wizerunek pisarza". 
Audio
  • Czy wygląd oddaje osobowość twórczą? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Dmytro Zinkevych

Autorki: Sylwia Stano i Zofia Karaszewska koncentrują się na tym, co noszą nasi popularni autorzy książek (raczej lekkich). Rozmawiały z 18 popularnymi polskimi pisarzami oraz jedną krytyczką literacką o tym, co kto ma w szafie i w jakiej garderobie czuje się najlepiej. W tle pojawiły się pytania o związki wyborów modowych (czy raczej stylizacjach) z samoświadomością, wyobraźnią i autoprezentacją na spotkaniach z czytelnikami i na wystąpieniach w mediach.

Pierwszy celebryta, dandys i kreator mody, do tego wzięty poeta i bojownik o niepodległość Grecji – to lord George Gordon Noel Byron (1788 – 1824). O jego stroju i odchudzaniu mamy wiele informacji. O niektórych pisarzach krążyły legendy, jeśli chodzi o strój, zachowanie i upodobania (np. kulinarne): Balzac, Tołstoj, Dostojewski, Beaudelaire…

To wszystko nic wobec tupetu George Sand (1804 – 1876), która przywdziała strój męski i przejęła męskie zachowania (cygara, ostry język i pisanie do "męskich" periodyków). W Polsce z ekstrawagancji znani byli Stanisław Wyspiański i Lucjan Rydel (chłopomani). W tym czasie w Anglii dekadencję lansowali Oscar Wilde, zaś we Francji – Joris-Karl Huysmans. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Sylwia Stano, Zofia Karaszewska (dziennikarki, piszące o o literaturze i czytaniu w kwartalniku "Przekrój", autorki książek "Ada, to wypada"), Janusz Noniewicz (historyk mody, publicysta, wykładowca i kierownik Katedry Mody warszawskiej ASP)
Data emisji: 9.01.2019
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Kino szaleje w galeriach

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 22:00
To zdarza się coraz częściej: chodzimy do galerii, zamiast do kina. Bo w muzeach też można obejrzeć filmy… niekiedy pokazane w ciekawszy niż w kinie sposób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O sukcesach polskich aktorów

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019 22:00
W noworoczny wieczór rozmawialiśmy o międzynarodowych sukcesach polskich aktorów w 2018 roku i szansach na rozwój ich zagranicznej kariery.
rozwiń zwiń