Czy historię da się oderwać od polityki?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 22:15
W "Klubie Trójki" zastanowiliśmy się nad tym, czy historię da się zostawić historykom i oderwać ją od polityki.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: DariuszSankowski/Pixabay

Rozmówcy opowiedzieli o dziejach pojęcia "polityka historyczna", jego istocie i znaczeniu, relacjach do prawdy historycznej, pamięci narodowej, propagandy, polityki wizerunkowej, w końcu zaś o jego zastosowaniu we współczesnej Polsce.

Czy historię da się oderwać od polityki? O tym rozmawialiśmy z gośćmi, autorami dwóch książek, jakie ukazały się ostatnio w Polsce na temat polityki historycznej.

– Pierwsi historycy w dziejach byli poetami. Bardzo często było tak, że historię, przeszłość, wykorzystywano w celach politycznych. W zasadzie tak było zawsze. Na przestrzeni wieków łatwo zauważyć, że historycy zawsze angażowali się politycznie – mówi dr Rafał Chwedoruk, politolog i autor książki "Polityka historyczna".

– "Polityka historyczna" to określenie, które zmienia rzeczywistość. W Polsce ta polityka pojawiła się w połowie XIX wieku. Wtedy zostało użyte to pojęcie – dodaje dr Michał Łuczewski, socjolog i autor książki "Kapitał moralny. Polityki historyczne z późnej nowożytności"

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: dr Michał Łuczewski (socjolog, autor książki "Kapitał moralny. Polityki historyczne z późnej nowożytności"), dr Rafał Chwedoruk (politolog, autor książki "Polityka historyczna")
Data emisji: 16.01.2019
Godzina emisji: 21.08

kw

Czytaj także

Ukraińcy na polskim rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 22:00
Prawie 50 proc. dużych polskich firm zatrudnia Ukraińców. Setki tysięcy, jeśli nie więcej, obywateli Ukrainy pracuje w naszym kraju. Dziesiątki tysięcy studiują.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Wiesław Łukaszewski o książce "Mądrość i różne niemądrości"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 22:15
W "Klubie Trójki" naszym gościem był jeden z najwybitniejszych polskich psychologów, profesor Wiesław Łukaszewski, autor książki "Mądrość i różne niemądrości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragiczna śmierć Pawła Adamowicza

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 22:15
Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, został zamordowany na naszych oczach. Nie przeżył trzech ciosów nożem w serce.
rozwiń zwiń