X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historia polskiego prometeizmu

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 22:00
W związku z obecną sytuacją na Białorusi i Ukrainie, zapraszam do wysłuchania programu o historii myśli politycznej polskiego prometeizmu oraz jej aktualności.
Audio
Kamieniec Podolski, Kresy
Kamieniec Podolski, KresyFoto: Shutterstock/kamienczanka

Prometeizm był ideą zakładającą, że nieodzownym warunkiem tego, by Rosja przestała zagrażać Polsce i Europie, jest pożegnanie się przez nią z ambicjami imperialnymi. Dlatego w naszym interesie jest wspieranie dążeń niepodległościowych narodów uzależnionych od Rosji, np. Ukraińców, Białorusinów, Gruzinów itd.

W okresie międzywojennym prometeizm rozwijał się pod patronatem marszałka Piłsudskiego, a po II wojnie światowej głównie w kręgu paryskiej "Kultury" Jerzego Giedroycia. Na ile dzisiaj myśl prometejska jest aktualna w kontekście aneksji Krymu, wojny w Donbasie i rosyjskiego nacisku na Białoruś?

W "Klubie Trójki" moimi gośćmi byli: Mirosław Rowiński – redaktor naczelny "Kuriera Galicyjskiego" (polskiego dwutygodnika wydawanego dziś na Ukrainie) oraz Jerzy Lubach – reżyser dokumentalista.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Data emisji: 6.02.2019
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Jak w 1918 roku witano niepodległość?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 22:15
W jakich nastrojach i w jaki sposób Polacy powitali niepodległość? Czy była to "radość z odzyskanego śmietnika", jak pisał Kaden-Bandrowski?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Polski wierszem pisana

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 23:00
Gościem audycji "Trójka na poważnie" była poetka Lusia Ogińska, która wierszem opisuje epizody z najnowszej historii Polski.
rozwiń zwiń