Historia polskiego prometeizmu

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 22:00
W związku z obecną sytuacją na Białorusi i Ukrainie, zapraszam do wysłuchania programu o historii myśli politycznej polskiego prometeizmu oraz jej aktualności.
Audio
Kamieniec Podolski, Kresy
Kamieniec Podolski, KresyFoto: Shutterstock/kamienczanka

Prometeizm był ideą zakładającą, że nieodzownym warunkiem tego, by Rosja przestała zagrażać Polsce i Europie, jest pożegnanie się przez nią z ambicjami imperialnymi. Dlatego w naszym interesie jest wspieranie dążeń niepodległościowych narodów uzależnionych od Rosji, np. Ukraińców, Białorusinów, Gruzinów itd.

W okresie międzywojennym prometeizm rozwijał się pod patronatem marszałka Piłsudskiego, a po II wojnie światowej głównie w kręgu paryskiej "Kultury" Jerzego Giedroycia. Na ile dzisiaj myśl prometejska jest aktualna w kontekście aneksji Krymu, wojny w Donbasie i rosyjskiego nacisku na Białoruś?

W "Klubie Trójki" moimi gośćmi byli: Mirosław Rowiński – redaktor naczelny "Kuriera Galicyjskiego" (polskiego dwutygodnika wydawanego dziś na Ukrainie) oraz Jerzy Lubach – reżyser dokumentalista.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Data emisji: 6.02.2019
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Jak w 1918 roku witano niepodległość?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 22:15
W jakich nastrojach i w jaki sposób Polacy powitali niepodległość? Czy była to "radość z odzyskanego śmietnika", jak pisał Kaden-Bandrowski?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Polski wierszem pisana

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 23:00
Gościem audycji "Trójka na poważnie" była poetka Lusia Ogińska, która wierszem opisuje epizody z najnowszej historii Polski.
rozwiń zwiń