Co dalej z suwerennością Białorusi?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 22:00
Polska graniczy obecnie z siedmioma państwami. Ta sytuacja może się jednak niedługo zmienić.
Audio
  • Czy dojdzie do połączenia Białorusi z Rosją? (Klub Trójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Niebawem może ubyć nam sąsiada. Jedno z graniczących z Rzeczpospolitą państw może zostać wchłonięte przez inne. Mowa tu o Białorusi i Rosji.

– Moim zdaniem Białoruś na pewno dotrwa do 2024 roku. Wtedy kończy się obecna kadencja Władimira Putina i wszystko jest rozgrywane tak, by pozwolić mu "zasiąść na tronie" nowego, wspólnego państwa Białorusi i Rosji. Jest więc 5 lat, ale myślę, że przetrwa dalej –

– Formalnie, Białorusi nic nie zagraża. Minął już czas anschlussów i respektowanie formalnej niezależności innych państw wchodzi jednak w zakres tego, co również Rosja respektuje. Natomiast, jest inne pytanie: na ile można zachować formalną niepodległość jakiegoś bytu państwowego, de facto uzależniając, wchłaniając i integrując go ze sobą. Tu takiego przebiegu wydarzeń mógłbym się obawiać –

Czy Białoruś już jest państwem satelitarnym Moskwy? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Gursztyn
Goście: Aleks Dzikawicki (zastępca dyrektora telewizji Biełsat), Piotr Skwieciński (tygodnik "Sieci", były korespondent w Moskwie)
Data emisji: 7.02.2019
Godzina emisji: 21.09

ml

Czytaj także

Jak w 1918 roku witano niepodległość?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 22:15
W jakich nastrojach i w jaki sposób Polacy powitali niepodległość? Czy była to "radość z odzyskanego śmietnika", jak pisał Kaden-Bandrowski?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Polski wierszem pisana

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 23:00
Gościem audycji "Trójka na poważnie" była poetka Lusia Ogińska, która wierszem opisuje epizody z najnowszej historii Polski.
rozwiń zwiń