X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Codzienność Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 22:15
1 marca mija 68. rocznica wykonania wyroku śmierci na siedmiu ludziach, członkach Zarządu Głównego Wolność i Niezawisłość. 
Audio
  • Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych (Klub Trójki)
Pierwszy marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia - tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość
Pierwszy marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia - tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość"Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Ta data została wybrana jako Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych i to właśnie był główny temat wydania audycji. 

– Wychowanie, represje sowieckie i pełna nieuchronność kontynuowania walki w związku z nadzieją na trzecią wojnę światową. To pojawia się w wielu wspomnieniach żołnierzy – mówi Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. – Oni czekali na kolejną wojnę. Liczyli na to, że ich walka i kontynuowanie działalności podziemnej pomoże w oswobodzeniu Polski – dodaje.

ŻW screen 1200.jpg
Żołnierze Wyklęci - serwis specjalny Polskiego Radia

– Jeden żołnierz w lesie to jest dziesięciu ludzi, którzy na niego pracują. To są łącznicy, kurierzy czy szewcy. Stąd też trwanie tych oddziałów w terenie mogło być tak długie, bowiem oddziały te miały wsparcie ludności lokalnej. Bez niego nie przetrwaliby. Nie było możliwości, aby żołnierze wytrwali w terenie bez wsparcia lokalnego – podkreśla dr Tomasz Łabuszewski.

Jakie cele przyświecały Żołnierzom Wyklętym? Jak wyglądała ich codzienność? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Gursztyn
Goście: dr Tomasz Łabuszewski (Instytut Pamięci Narodowej), Jacek Pawłowicz (dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL)
Data emisji: 28.02.2019
Godzina emisji: 21.09

kw/gs

Czytaj także

Depresja mylona z buntem

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 22:15
W tym wydaniu "Klubu Trójki" rozmawiamy o depresji. O depresji? Przecież powiedziano o niej wszystko… Istnieje jednak taka jej postać, która jest niewidzialna. To depresja nastolatków. Mylona jest z buntem lub złym zachowaniem. Nastolatki? "Oni już tacy są"… 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fizyka cząstek, czyli jak poznać "czarną magię"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 22:00
Dla większości z nas fizyka cząstek to czysta magia, a kaony, leptony i hiperony brzmią jak nazwiska elfów i krasnoludów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Awangarda wśród zabytków

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 22:15
Pod koniec XIX wieku Wenecja zbuntowała się przeciwko swej historii. I otworzyła się na najnowocześniejszą nowoczesność – w kulturze.
rozwiń zwiń