Codzienność Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 22:15
1 marca mija 68. rocznica wykonania wyroku śmierci na siedmiu ludziach, członkach Zarządu Głównego Wolność i Niezawisłość. 
Audio
  • Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych (Klub Trójki)
Żołnierze wyklęci - zdjęcie  ilustracyjne
Żołnierze wyklęci - zdjęcie ilustracyjneFoto: NAC

Ta data została wybrana jako Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych i to właśnie był główny temat wydania audycji. 

– Wychowanie, represje sowieckie i pełna nieuchronność kontynuowania walki w związku z nadzieją na trzecią wojnę światową. To pojawia się w wielu wspomnieniach żołnierzy – mówi Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. – Oni czekali na kolejną wojnę. Liczyli na to, że ich walka i kontynuowanie działalności podziemnej pomoże w oswobodzeniu Polski – dodaje.

ŻW screen 1200.jpg
Żołnierze Wyklęci - serwis specjalny Polskiego Radia

– Jeden żołnierz w lesie to jest dziesięciu ludzi, którzy na niego pracują. To są łącznicy, kurierzy czy szewcy. Stąd też trwanie tych oddziałów w terenie mogło być tak długie, bowiem oddziały te miały wsparcie ludności lokalnej. Bez niego nie przetrwaliby. Nie było możliwości, aby żołnierze wytrwali w terenie bez wsparcia lokalnego – podkreśla dr Tomasz Łabuszewski.

Jakie cele przyświecały Żołnierzom Wyklętym? Jak wyglądała ich codzienność? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Gursztyn
Goście: dr Tomasz Łabuszewski (Instytut Pamięci Narodowej), Jacek Pawłowicz (dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL)
Data emisji: 28.02.2019
Godzina emisji: 21.09

kw/gs

Czytaj także

Depresja mylona z buntem

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 22:15
W tym wydaniu "Klubu Trójki" rozmawiamy o depresji. O depresji? Przecież powiedziano o niej wszystko… Istnieje jednak taka jej postać, która jest niewidzialna. To depresja nastolatków. Mylona jest z buntem lub złym zachowaniem. Nastolatki? "Oni już tacy są"… 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fizyka cząstek, czyli jak poznać "czarną magię"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 22:00
Dla większości z nas fizyka cząstek to czysta magia, a kaony, leptony i hiperony brzmią jak nazwiska elfów i krasnoludów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Awangarda wśród zabytków

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 22:15
Pod koniec XIX wieku Wenecja zbuntowała się przeciwko swej historii. I otworzyła się na najnowocześniejszą nowoczesność – w kulturze.
rozwiń zwiń