Sześć lat pontyfikatu Franciszka

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 22:00
Mija sześć lat, jakie upłynęły od wyboru papieża Franciszka. W audycji mówiliśmy o rewolucji doktrynalnej i duszpasterskiej oraz skandalach pedofilskich w Kościele.
Audio
  • Podsumowanie sześciu lat pontyfikatu Franciszka (Klub Trójki)
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: Shutterstock

W 2013 roku na głowę Kościoła wybrany został kardynał Jorge Mario Bergoglio, który, już jako papież, przyjął imię Franciszek I. Wielu watykanistów mówi, że jest to najbardziej rewolucyjny pontyfikat w historii. Czy te twierdzenia są uzasadnione? Na czym miałaby polegać jego wyjątkowość?

– Wielu dziennikarzy, obserwatorów życia kościelnego mówi, że papież Franciszek jest nie tyle reformatorem, co rewolucjonistą. Zgadzam się z taką opinią, bo rzeczywiście zmiany, które wprowadza od 6 lat, mają bardzo głębokie konsekwencje, gdy chodzi o życie katolików, funkcjonowanie kościoła katolickiego na wszystkich kontynentach. Można powiedzieć o dwóch poziomach tego rewolucyjnego pontyfikatu. Pierwszy, mniej ważny, to poziom symboliczny. Papież Franciszek wprowadza styl prostoty, bezpośredniości. Jest takim ludzkim papieżem, który bezpośrednio kontaktuje się z wieloma osobami. Jest też drugi, o wiele głębszy poziom. To kwestia reform, które on wprowadza, i które doprowadzą Kościół do radykalnych zmian w najbliższych dziesięcioleciach – mówi ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Jak uzasadnia swoje zmiany w Kościele papież Franciszek? Jak szybko możemy być świadkami pierwszych wielkich zmian, które wprowadza Ojciec Święty? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: ks. prof. Andrzej Kobyliński (UKSW), red. Paweł Chmielewski (portal PCh24)
Data emisji: 20.03.2019
Godzina emisji: 21.09

ml

Czytaj także

Papież Franciszek. 5 lat pontyfikatu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 07:15
Franciszek rozpoczął swe urzędowanie w Kościele 13 marca 2013 roku. Wielu watykanistów uważa jego pontyfikat za przełomowy w dziejach papiestwa w ciągu ostatnich kilkuset lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zostało z dziedzictwa Jana Pawła II?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 22:00
Czy jest ono nadal żywe i inspirujące? Czym jest przesłanie papieża dla wchodzącej w dorosłe życie generacji Polaków, która nie pamięta już jego pontyfikatu, ewentualnie przeżywała jedynie jego odchodzenie?
rozwiń zwiń