Adam Zagajewski: bronię fantazyjnej postawy wobec świata

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 22:00
Adam Zagajewski opublikował właśnie nowy tom esejów "Substancja nieuporządkowana".
Audio
  • Dariusz Bugalski rozmawia z Adamem Zagajewskim (Klub Trójki)
Poeta Adam Zagajewski
Poeta Adam ZagajewskiFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Adam Zagajewski "Substancja nieuporządkowana", Społeczny Instytut Wydawniczy Znak Adam Zagajewski "Substancja nieuporządkowana", Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

"Kto z nas w dzieciństwie (…) nie próbował włożyć łyżeczki (…) do płomyka świecy albo nawet do palnika gazowej kuchenki? I potem nasze dziecinne przerażenie, gdy spostrzegamy, że tego przebarwienia nie da się już usunąć, nic nie pomaga, ani płyn do mycia naczyń, ani gąbka, ani ściereczka, nic… A za moment do domu wrócą rodzice. Tego przebarwienia nie da się już usunąć (…): spotkania z płomieniem sztuki zostawiają coś po sobie. I być może to przebarwienie – czy może lepiej, zabarwienie – jest istotą poezji. Ślad ognia na metalu".

– Bronię poezji i metafory przed nadmiarem naturalizmu. W zasadzie jest to sytuacja trudna, bo powinno się bronić prawdy przed fałszem i kłamstwami. Są jednak różne walki. Jest ta jakoś zasadnicza o to, by poczucie, że prawda jest lepsza od kłamstwa, nie zaginęło, choć są takie tendencje. Jest jednak zupełnie inna wojna, która nie wiadomo jak się zakończy. To wojna między kulturą, którą dziedziczyliśmy, gdzie wyobraźnia i metafora odgrywają dużą rolę i są w stałym napięciu miłosno-niechętnym z faktami, z naturalizmem, z tym, co jest realistycznie trzeźwe. Ta część wyobraźni i metafory potrzebuje tego pojedynku. Natomiast tendencja jest taka, że zwycięża jednak realizm. Walka między prawdą i kłamstwem jest tak skomplikowana, że sami żołnierze biorący w niej udział nie wiedzą, gdzie stoją – mówi gość Dariusza Bugalskiego.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Adamem Zagajewskim.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski 
Gość: Adam Zagajewski (poeta, eseista, prozaik, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali, sygnatariusz Listu 59, członek Polskiego PEN Clubu, nauczyciel akademicki, tłumacz literacki)
Data emisji: 13.05.2019
Godzina emisji: 21.08

ml/kh


Czytaj także

Czy młodzież wyobraża sobie życie bez smartfonów?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 22:12
W ubiegły poniedziałek rozmawialiśmy w "Klubie Trójki" o tak zwanym pokoleniu iGen, czyli następcach milennialsów, dla którego życie bez smartfonu nie istnieje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile jest w muzyce duchowości?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 22:00
Rozpoczął się Wielki Tydzień. Oto dwa cytaty, wypowiedzi muzyków, których poza tym – wydawałoby się – nic nie łączy: "Muzyka jest większym objawieniem, niż cała mądrość i filozofia" – to Beethoven. "Muzyka jest twarzą Boga" – to John Frusciante.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapomniany polski noblista?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 22:22
Henryk Sienkiewicz, Maria Curie-Skłodowska, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Lech Wałęsa, Wisława Szymborska. Tak: polscy nobliści, każdy to wie.
rozwiń zwiń