Rola mitów w odkrywaniu jaźni

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 22:12
Ukazał się właśnie tom rozmów Mai Jaszewskiej z Zenonem Waldemarem Dudkiem – psychiatrą i psychoterapeutą, popularyzatorem myśli Carla Gustava Junga "Archetypy, mity, symbole. Refleksje jungowskie o psyche".
Audio
  • Dr Zenon Waldemar Dudek o swojej najnowszej książce (Klub Trójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Pearl Media

Okładka książki "Archetypy, mity, symbole. Refleksje jungowskie o psyche" Okładka książki "Archetypy, mity, symbole. Refleksje jungowskie o psyche"

"W kontakcie z bohaterami mitów, występuje zjawisko świadomej bądź nieświadomej identyfikacji. Fazą dojrzałą tego procesu jest stan świadomości, odkrycie jaźni. Dla małego dziecka przewodnikiem na drodze poszukiwań są baśnie. Dla osoby dorosłej, bez względu na jej rasę, płeć czy zawód, taką rolę pełnią mity".

Rozmowy tworzące tę książkę łączy próba spojrzenia na człowieka, historię i religię z perspektywy teorii archetypów Junga. Tematy dialogów dotykają kwestii "granicznych", odsłaniają naturę procesów inicjacyjnych, otwierają na poznanie siebie. Uniwersalny wymiar dramatu życia odbija się w symbolach, rytuałach i codziennych działaniach, a doświadczenia psychoterapii pomagają to lepiej zrozumieć. Książka pobudza wyobraźnię do archetypowego spojrzenia na duchowe wyzwania epoki.

– Różnica pomiędzy losem a przeznaczeniem jest bardzo istotna. Losem kieruje nasza nieświadomość. To jest swego rodzaju fatum. Przeznaczenie z kolei jest czymś, co my wybieramy, co nam służy, a my się czujemy szczęśliwi – tłumaczy w audycji dr Zenon Waldemar Dudek.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z autorem książki "Archetypy, mity, symbole. Refleksje jungowskie o psyche".

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski 
Goście: dr Zenon Waldemar Dudek (psychiatra, psychoterapeuta)
Data emisji: 24.06.2019
Godzina emisji: 21.08

kw

Czytaj także

Sztuka (czytania) komiksów

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 22:00
Czy warto sięgać po komiksy? Oczywiście, że tak. Chociaż być może czasem trzeba się do nich najpierw przekonać. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Łosowski: z pomocą rodziców dało się żyć z muzyki

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 22:00
– Zilustrowałem Gdańsk mojej młodości rysunkami. Od wczesnego dzieciństwa rysowałem i mój tata zachował około 1000 moich prac – wspomina gość Piotra Semki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po wizycie Andrzeja Dudy w USA. Czy nastąpił wzrost naszego bezpieczeństwa?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 22:00
Ile kosztuje bezpieczeństwo Polski? Czy w ogóle można je kupić? – na te i inne pytania, które nasuwają się po zakończonej niedawno wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu, spróbujemy odpowiedzieć z naszymi gośćmi.
rozwiń zwiń