O co toczy się unijna gra?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 22:00
Nerwy, zwroty akcji, pretensje, oskarżenia – w takiej atmosferze dokonywane były wybory na najważniejsze stanowiska w instytucjach Unii Europejskiej.
Audio
  • Jak będą wyglądały struktury unijne w najbliższej kadencji? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alexandros Michailidis/Shutterstock.com

Dla przeciętnego odbiorcy komunikaty płynące z Brukseli nie są jasne i często całkowicie sprzeczne. Jak przebić się przez ten gąszcz i znaleźć odpowiedź na pytanie, o co toczy się w Unii gra, w którym miejscu ona jest i dokąd zdąża?

– Nie wiem, czy można porównywać roszady na szczycie Unii Europejskiej do jakiegoś festiwalu demokracji. Zupełnie inne mechanizmy odgrywają tutaj rolę. Warto przypomnieć, że mieliśmy swoistą rozgrywkę między Parlamentem Europejskim a Radą Europejską o to, na ile głos wyborców, czyli obywateli Unii Europejskiej, wyrażony w wyborach będzie miał znaczenie, na ile kandydaci wiodących ugrupowań politycznych obsadzą najważniejsze stanowiska. Jak się okazało, tak się nie stało, czyli proces został podważony, co jest ciosem dla Parlamentu Europejskiego – mówi dr Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

– W 2014 roku Donald Tusk został wybrany we wrześniu. Mieliśmy do czynienia z dosyć typowym procesem europejskim, trwającym kilka miesięcy, zakończonym dosyć typowym kompromisem europejskim. Powiem wręcz, że widzieliśmy całe piękno integracji, w którym trwają długie negocjacje, a na końcu wszyscy są zadowoleni. Wydaje mi się, że to jest właśnie istota integracji europejskiej, że wszyscy ucierają swoje poglądy, żeby znaleźć swój wspólny mianownik, który dla opinii publicznej jest często niezrozumiały – dodaje Wojciech Białożyt z WiseEuropa.

Czy istnieje czynnik konfliktogenny, który może szczególnie obciążyć tę kadencję instytucji unijnych? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Gursztyn
Goście: dr Jolanta Szymańska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Wojciech Białożyt (dyrektor zarządzający WiseEuropa)
Data emisji: 4.07.2019
Godzina emisji: 21.11

ml/mk

Czytaj także

Czy wybrani eurodeputowani dobrze przysłużą się Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 13:14
51, a być może 52 – tylu eurodeputowanych będzie reprezentować Polskę w Parlamencie Europejskim, jeśli nie będzie w UE Wielkiej Brytanii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto pokieruje pracami Komisji Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 17:45
Weber, Timmermans, Szefczovicz? Kto z nich zostanie szefem Komisji Europejskiej? To podstawowe pytanie, jakie pada po europejskich wyborach.
rozwiń zwiń