X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

O co toczy się unijna gra?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 22:00
Nerwy, zwroty akcji, pretensje, oskarżenia – w takiej atmosferze dokonywane były wybory na najważniejsze stanowiska w instytucjach Unii Europejskiej.
Audio
  • Jak będą wyglądały struktury unijne w najbliższej kadencji? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alexandros Michailidis/Shutterstock.com

Dla przeciętnego odbiorcy komunikaty płynące z Brukseli nie są jasne i często całkowicie sprzeczne. Jak przebić się przez ten gąszcz i znaleźć odpowiedź na pytanie, o co toczy się w Unii gra, w którym miejscu ona jest i dokąd zdąża?

– Nie wiem, czy można porównywać roszady na szczycie Unii Europejskiej do jakiegoś festiwalu demokracji. Zupełnie inne mechanizmy odgrywają tutaj rolę. Warto przypomnieć, że mieliśmy swoistą rozgrywkę między Parlamentem Europejskim a Radą Europejską o to, na ile głos wyborców, czyli obywateli Unii Europejskiej, wyrażony w wyborach będzie miał znaczenie, na ile kandydaci wiodących ugrupowań politycznych obsadzą najważniejsze stanowiska. Jak się okazało, tak się nie stało, czyli proces został podważony, co jest ciosem dla Parlamentu Europejskiego – mówi dr Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

– W 2014 roku Donald Tusk został wybrany we wrześniu. Mieliśmy do czynienia z dosyć typowym procesem europejskim, trwającym kilka miesięcy, zakończonym dosyć typowym kompromisem europejskim. Powiem wręcz, że widzieliśmy całe piękno integracji, w którym trwają długie negocjacje, a na końcu wszyscy są zadowoleni. Wydaje mi się, że to jest właśnie istota integracji europejskiej, że wszyscy ucierają swoje poglądy, żeby znaleźć swój wspólny mianownik, który dla opinii publicznej jest często niezrozumiały – dodaje Wojciech Białożyt z WiseEuropa.

Czy istnieje czynnik konfliktogenny, który może szczególnie obciążyć tę kadencję instytucji unijnych? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Gursztyn
Goście: dr Jolanta Szymańska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Wojciech Białożyt (dyrektor zarządzający WiseEuropa)
Data emisji: 4.07.2019
Godzina emisji: 21.11

ml/mk

Czytaj także

Czy wybrani eurodeputowani dobrze przysłużą się Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 13:14
51, a być może 52 – tylu eurodeputowanych będzie reprezentować Polskę w Parlamencie Europejskim, jeśli nie będzie w UE Wielkiej Brytanii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto pokieruje pracami Komisji Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 17:45
Weber, Timmermans, Szefczovicz? Kto z nich zostanie szefem Komisji Europejskiej? To podstawowe pytanie, jakie pada po europejskich wyborach.
rozwiń zwiń