Czy moda jest modna?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 22:12
Dzisiejsza moda jest liberalna, akceptuje zarówno vintage, jak egzotyczne ubiory. Ale nad przemyślanym kompletowaniem szafy dominuje opętańczy zakupoholizm.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Zvonimir Atletic

Celebryci (i nie tylko oni) mają swoich stylistów i "szoperów", którzy "wymyślają" im wygląd i wyszukują garderobę. Tym samym moda staje się pojedynczą kreacją – co zaprzecza znaczeniu terminu "moda" i charakterowi tego zjawiska.

Jedno jest wspólne: powszechne noszenie sportowych butów do praktycznie każdego ciucha, nawet wyjściowego. Efektem – prześciganie się w uatrakcyjnieniu tego obuwia, które stają się coraz bardziej wymyślne i… coraz mniej praktyczne. Od kilku dekad kreacje największych mistrzów – tych, którzy zmieniali XX-wieczną modę, stały się obiektami muzealnymi. Poświęcone ich dokonaniom, monograficzne wystawy, należą do najchętniej odwiedzanych.

Obecnie w londyńskim V&A czynne są dwie ekspozycje dedykowane wielkim krawcom: Christian Dior i Mary Quant.

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Viganna Papina (stylistka), prof. Janusz Noniewicz (historyk mody, publicysta, wykładowca i kierownik Katedry Mody warszawskiej ASP)
Data emisji: 10.07.2019
Godzina emisji: 21.10

Czytaj także

Jaremianka: kobieta – awangarda

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 22:12
Sama przedstawiała się zawsze: Maria Jarema. O niej mówiono – Jaremianka. Jedna z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku. Właśnie ukazała się jej biografia autorstwa Agnieszki Daukszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Długowieczna natura sztuki

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 22:00
"Ars longa, vita brevis" to fundament myślenia o sztuce. Życie jest ulotne. Sztuka trwa długo; arcydzieła – wiecznie. Sztuka XX wieku i naszego stulecia jest jednak pochłonięta przez "opór, utratę, niemoc". I ulotność. Wobec tego, co pozostaje? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co nas kręci, co nas (śmieszy, tumani) przestrasza

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 22:12
W kinowym repertuarze nie brakuje horrorów. Nie brakuje ich, odkąd człowiek zaczął kręcić i oglądać ruchome obrazy.
rozwiń zwiń