X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ile są warte pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 22:00
Na jesieni odbędzie się w Warszawie kilka numizmatycznych aukcji; pierwsza z nich – na Zamku Królewskim. To ma podkreślić wartość i "szacowność" oferowanych obiektów. Na aukcje trafiają monety, które na ogół nie są już w obiegu, lecz mają wartość historyczną i… piękno.
Audio
  • Wartość pieniądza to nie tylko nominał (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Yannick Morelli

Bywają też monety o większej wartości niż ich nominał: bite na specjalne okazje, limitowane. Czasem mają kształt i wygląd daleki od zwykłych monet. Czy współczesne pieniądze warte są uwagi z racji plastycznej urody?

Projektowanie pieniędzy to także sztuka, wymagająca wysokiej specjalizacji. Niektórych artystów banknoty inspirują. Tworzą aluzje do realnych pieniędzy (Andy Warhol, Jerzy Truszkowski, Zbigniew Rogalski, Oskar Dawicki).

W naszych czasach pieniądze przestają fizycznie istnieć – coraz więcej transakcji dokonujemy BEZ pieniędzy, choć wciąż znamy (i czasem posługujemy się) ich tradycyjną formą.

Coraz częściej mówi się o bitcoinach (bitmonetach), czyli o wirtualnej kryptowalucie (istnieje od 2009 roku). Czy to przyszłość? Jak pieniądze mają się do wartości wyznawanych przez filozofów? Czy z pieniędzy można zrezygnować? A może ludzie potrzebują konkretnych, wymiernych wartości, żeby społecznie funkcjonować?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Mikołaj Sławkowski-Rode (filozof, Uniwersytet Warszawski), Szymon Majewski (znawca historii monet, Skarbnica Narodowej), Adam Zieliński (Dyrektor Zarządzający Skarbnicy Narodowej)
Data emisji: 13.08.2019
Godzina emisji: 21.07

kr/mk

Czytaj także

Jak automat rozpoznaje monety?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 14:30
Automaty sprzedające napoje i słodycze są obecnie bardzo popularne. Wielu z nas doświadczyło pewnie sytuacji, w której wrzucone monety były przez maszynę odrzucane. Dlaczego tak się dzieje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia a fałszowanie pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 10:00
– Pieniądze były podrabiane od zawsze, a przykład szedł z góry – mówi Katarzyna Cygler. Jak fałszowano monety lub banknoty na przestrzeni wieków? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego na polskich banknotach nie ma wizerunku żadnej kobiety?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 18:24
W banknotach interesuje nas głównie nominał, ale nie tylko. Nie da się nie zauważyć, że na polskiej walucie widnieją wyłącznie wizerunki mężczyźni.
rozwiń zwiń