X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co popkultura oferuje najmłodszym widzom?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 22:00
W przyszłym roku obchodzić będziemy 25-lecie studia Pixar, giganta animacji komputerowej. Studio debiutowało w 1995 roku filmem "Toy Story", której czwarta część pojawiła się właśnie w kinach. To dobra okazja, by zastanowić się, jakiej jakości rozrywkę proponuje się dzieciom.
Audio
  • Jak wprowadzić dziecko w świat popkultury? (Klub Trójki)
Kadr z filmu Toy story 3
Kadr z filmu "Toy story 3"Foto: mat. pras.

Czy na fali przeróżnych nostalgii, wspomnień i sentymentów nie przywłaszczamy sobie – my, dorośli – tego, co należy do najmłodszych? Kim współcześnie jest dziecko, jako odbiorca tej kultury?

– Inny jest obecnie dostęp do kultury rozrywki. Ona jest wszędzie i właściwie każdy ma ją w kieszeni. Wielu odbiorców korzysta z tego, co ma akurat pod ręką: tabletów, telefonów komórkowych. Najważniejsze jest to, co my, jako rodzice, będziemy dzieciom pokazywać i na jakich odbiorców kultury będziemy je wychowywać – mówi Ewa Świerżewska z portalu qlturka.pl.

– Kiedy prowadziłem dyskusje z dziećmi po filmach, zaobserwowałem dwa rodzaje szoków poznawczych. Przez to, że dzieci spotykają się z coraz szybszą narracją, coraz więcej rozpraszaczy przyciąga ich uwagę, płytko wchodzą w wiele rzeczy i mało mają ochoty skupienia się na czymś głębiej. Oglądają przez to bardzo podobne rzeczy, które można sprowadzić do mechanizmu slapstickowego, kultury atrakcji. Drugi z tych szoków poznawczych to były dzieci, które w wieku 10 lat miały niezwykle szerokie perspektywy. To, co nasze pociechy będą oglądały, zależy od tego, co im pokażemy i jaki zakres możliwości im zarysujemy. One to potem wykorzystują – opowiada Maciej Jakubczyk, animator kultury i socjolog związany ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty.

Jakie pułapki czyhają na rodziców, którzy wprowadzają dzieci w świat kultury? Czego należy wtedy unikać? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Ewa Świerżewska (założycielka portali qlturka.pl, egodziecka.pl, sportowarodzina.pl, promotorka kultury dziecięcej), Maciej Jakubczyk (animator kultury, socjolog, dyrektor działu edukacji w Stowarzyszeniu Nowe Horyzonty)
Data emisji: 20.08.2019
Godzina emisji: 21.09

ml/mk

Czytaj także

Festiwal w Cannes: Złota Palma dla Bong Joon-Ho. Pokonał Almodowara i Tarantino

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 22:30
Film "Parasite" ("Pasożyt") w reżyserii Bong Joon-Ho otrzymał wieczorem Złotą Palmę 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Wśród nagrodzonych na festiwalu są też m.in. Jean-Pierre i Luc Dardenne i aktor Antonio Banderas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Zawierucha na premierze nowego filmu Quentina Tarantino

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 12:20
Przy okazji światowej premiery najnowszego filmu Quentina Tarantino "Pewnego razu... w Hollywood", na czerwonym dywanie pojawił się także polski aktor Rafał Zawierucha. "Aaa! Jestem tutaj!" - napisał w mediach społecznościowych odtwórca roli Romana Polańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autorska playlista Quentina Tarantino w sieci

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 12:20
Na listę reżysera trafiło 71 kawałków.
rozwiń zwiń