Jakie było Wojsko Polskie we wrześniu 1939 roku?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 22:00
– Utrzymywaliśmy stale w czasach pokoju od 240 do 260 tysięcy żołnierzy. To była, jak na tę część Europy, największa armia. Obok Rosji, Polska była od strony militarnej najsilniejszym państwem Europy Środkowej. We wrześniu zmobilizowaliśmy około miliona żołnierzy. Gdyby mobilizacja się zakończyła, byłoby to 1,5 miliona żołnierzy. Jeśli chodzi o sprzęt, to klasyfikowano armię polską jako 7. armię świata. – wyjaśnia historyk prof. Janusz Odziemkowski.
Audio
  • Czy Polska miała szansę na zwycięstwo w 1939 roku? (Klub Trójki)
Zmodernizowany lekki czołg Vickers Mark E typ A z 13,2 mm karabinem maszynowym Hotchkiss wz. 30 w lewej wieży podczas ćwiczeń na poligonie.
Zmodernizowany lekki czołg Vickers Mark E typ A z 13,2 mm karabinem maszynowym Hotchkiss wz. 30 w lewej wieży podczas ćwiczeń na poligonie.Foto: NAC/Pikiel Witold

Jak była struktura społeczna armii polskiej. Jak wyglądało jej wyszkolenie i uzbrojenie?  Czy zróżnicowany skład etniczny Rzeczpospolitej czynił armię polska słabszą? Jak zachowywali się żołnierze pochodzący z mniejszości narodowych w czasie walk? Czy bariery i antagonizmy między oficerami a żołnierzami wskutek walk słabły, czy zaostrzały się? Jak częste były przypadki dezercji, rabunku, panik i tchórzostwa? 

>>> II wojna światowa – zobacz serwis specjalny Polskiego Radia <<<

Czy można porównywać armię polską na tle innych wojsk walczących z Niemcami w latach 1939-1941 – armią francuską, norweską, belgijską, grecką czy jugosłowiańską?

– W porównaniu z Węgrami, Rumunią, mieliśmy bardzo dużą przewagę. Natomiast, armia czeska była liczna, miała bardzo dobre czołgi, które Niemcy później przejęli – dodaje dziennikarz Maciej Rosalak.

Jak polskie wojska we wrześniu oceniali w swoich raportach Niemcy? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Wydawca: Wojciech Dorosz
Goście: prof. Janusz Odziemkowski (historyk, profesor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki i urzędnik państwowy), Maciej Rosalak (dziennikarz i publicysta), Andrzej Rafał Potocki (dziennikarz, publicysta, felietonista)
Data emisji: 29.08.2019
Godzina emisji: 21.09

ml/gs

Czytaj także

Powstanie Warszawskie w eterze

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 07:45
Radiostacje działające w trakcie Powstania Warszawskiego nie tylko informowały warszawiaków i Polaków poza granicami kraju o sytuacji na polu walki. Odegrały również nieoceniąconą rolę w podtrzymywaniu morale żołnierzy i przekazywały słowa nadziei na zwycięstwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wokół pierwszego powstania śląskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 19:00
W tym szczególnym dniu, goszczący w audycji prof. Janusz Odziemkowski i dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro opowiadali o sytuacji Polski na arenie międzynarodowej w 1919 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sojusz, który podpalił świat – 80. rocznica paktu Hitler-Stalin

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 22:00
Czego ciągle nie wiemy o sojuszu państwa Sierpa i młota z imperium spod znaku swastyki? Jakie były rachuby obu dyktatorów? Dlaczego dzisiejsza Rosja powraca do obrony skompromitowanego sojuszu? Na te pytania odpowiedzą znani historycy w przeddzień konferencji na temat paktu Hitler-Stalin w Muzeum II wojny światowej w Gdańsku.
rozwiń zwiń