"Legiony" Dariusza Gajewskiego. W jakiej kondycji jest polskie kino historyczne?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 22:00
Od lat słychać narzekanie na polskie kino historyczne, że go nie ma albo że jak już jest to drętwe i nudne albo że ma zbyt mały rozmach. W rzeczywistości każdego roku jest kilka premier filmów historycznych i są to produkcje realizowane za coraz większe pieniądze. W ostatni poniedziałek odbyła się premiera najnowszej takiej megaprodukcji – filmu "Legiony".
Audio
  • Polskie kino historyczne – czy na pewno mamy na co narzekać? (Klub Trójki)
Fotos z filmu Legiony Dariusza Gajewskiego
Fotos z filmu "Legiony" Dariusza Gajewskiego Foto: mat. promocyjne

Koszt nakręcenia Legionów to 27 milionów złotych. To kwota większa niż ta, którą wydano na produkcję "Miasta 44" Jana Komasy. – W Stanach Zjednoczonych za mniej niż 10 milionów dolarów nie zrobi się nawet niezależnego filmu. Jeżeli chodzi o "Legiony", to  film prezentuje się bardzo dobrze. Pieniądze były wydawane dobrze i rozsądnie, bo nie raz zdarza się, że ktoś, mając ograniczone środki, inwestuje w jedną czy dwie sekwencje, by pokazać, że potrafi, a reszta jest zrobiona "na piechotę". Tu to wygląda naprawdę nieźle. Zarówno laik, jak i profesjonalista z Zachodu nigdy nie uwierzyłby, za jakie pieniądze został nakręcony ten film. Production quality – światła, muzyka, kostiumy są na pięknym, europejskim poziomie – ocenił Piotr Gociek, dziennikarz, krytyk filmowy Polskiego Radia oraz tygodnika "Do Rzeczy".

– Przy tak dużym przedsięwzięciu, z twórczego, wykonawczego i finansowego punktu widzenia, poprzeczka była zawieszona bardzo wysoko. Czteroletni okres zbierania funduszy to i tak niedużo, jak na taką olbrzymią produkcję – dodał Tomasz Łysiak, pisarz, dziennikarz i scenarzysta filmu "Legiony".

 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
 Piotr Gursztyn
Goście: Piotr Gociek (dziennikarz, krytyk filmowy Polskiego Radia i tygodnika "Do Rzeczy"), Tomasz Łysiak (pisarz, dziennikarz, scenarzysta filmu "Legiony")
Data emisji: 19.09.2019 
Godzina emisji:
 21:09

kr/gs

Czytaj także

Jakie było Wojsko Polskie we wrześniu 1939 roku?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 22:00
– Utrzymywaliśmy stale w czasach pokoju od 240 do 260 tysięcy żołnierzy. To była, jak na tę część Europy, największa armia. Obok Rosji, Polska była od strony militarnej najsilniejszym państwem Europy Środkowej. We wrześniu zmobilizowaliśmy około miliona żołnierzy. Gdyby mobilizacja się zakończyła, byłoby to 1,5 miliona żołnierzy. Jeśli chodzi o sprzęt, to klasyfikowano armię polską jako 7. armię świata. – wyjaśnia historyk prof. Janusz Odziemkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważna misja Instytutu Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 22:00
"Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz" – pod takim tytułem w najbliższy poniedziałek w Berlinie zostanie otwarta wielka wystawa ukazująca historię Polski w czasie II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Najważniejsze dokonania laureatów

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 22:02
Gośćmi "Klubu Trójki" nadawanego wprost z Teatru Polskiego W Warszawie, gdzie zostały wręczone Nagrody Mediów Publicznych, byli laureaci wyróżniania w kategorii Obraz – Wawrzyniec Kostrzewski i Muzyka – Jan Ptaszyn Wróblewski, a także przewodniczący kapituły w kategorii Słowo Krzysztof Masłoń. 
rozwiń zwiń