X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co chciałyby nam powiedzieć zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 22:00
Profesor Marc Bekoff dokonał czegoś, wydawałoby się, niedorzecznego: napisał książkę w imieniu zwierząt. Gdyby umiały napisać przesłanie do nas, ludzi, co chciałyby nam powiedzieć?
Audio
  • Jak wiele jest podobieństw między ludźmi a zwierzętami? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/marie martin

"Manifest zwierząt" Marc Bekoff "Manifest zwierząt" Marc Bekoff

Bekoff wylicza – taki jest podtytuł jego książki – "Sześć powodów, żeby okazać więcej współczucia". A tytuł? Brzmi bardzo mocno: "Manifest zwierząt".

– Bekoff to już emerytowany naukowiec, ale wciąż bardzo aktywny. Jednocześnie jest on aktywistą, co sprawia, że jako naukowiec nie pozostaje bezstronny. To bardzo dobrze, bo nie sądzę, by zajmując się tak piekielnie trudną tematyką życia i śmierci, relacji międzygatunkowych, dało się być bezstronnym naukowcem. Można być obojętnym, przeciwnym, ale można być takim jak Bekoff, który chce, by jego wiedza miała przełożenie na polepszenie losu zwierząt – mówi działacz społeczny i wykładowca akademicki Dariusz Gzyra.

Marc Bekoff, światowej sławy etolog, mówi, że lepsze traktowanie zwierząt nie tylko dobrze wpływa na naszą planetę, ale i na nas samych. Pokazuje, że zwierzęta kochają, tęsknią i się złoszczą, że są zdolne do reakcji motywowanych współczuciem, okazują sobie życzliwość i empatię, że – zupełnie jak my – wyraźnie odróżniają dobro od zła.

Siła tej książki polega na zachęcaniu do życzliwości zarówno człowieka wobec zwierząt, jak i wobec tych ludzi, którzy patrzą na świat nieco inaczej. Jedno jest pewne: im lepiej nauczymy się rozumieć zwierzęta, tym lepiej zrozumiemy samych siebie. A to sytuacja, w której nie ma przegranych.

Czy tytułowe "Sześć powodów, żeby okazać więcej współczucia" dotyczy jedynie zwierząt? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Dariusz Gzyra (działacz społeczny, współzałożyciel Stowarzyszenia Empatia, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie i Laboratorium Animal Studies – Trzecia Kultura Uniwersytetu Śląskiego), Anna Iżyńska (Stowarzyszenie Otwarte Klatki), Adam Pluszka (poeta, prozaik, tłumacz, redaktor oraz krytyk literacki i filmowy, tłumacz książki "Manifest zwierząt")
Data emisji: 21.10.2019
Godzina emisji: 21.09

mat. prasowe/ml/mk

Czytaj także

Gdyby myśli wielkich filozofów się zmaterializowały…

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 22:00
Na przykład, jakby wyglądał hotel arystotelesowski?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W jakim kierunku rozwija się transport?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 22:22
Zakończył się Tydzień Zrównoważonego Transportu. W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o barierach i perspektywach jego rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koert Van Mensvoort: dzięki technologii ewoluowaliśmy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 22:11
– Myślimy, że technologia to przeciwieństwo natury, ale zdałem sobie sprawę, że człowiek od swojego pierwszego dnia jest jej częścią – mówił gość "Klubu Trójki" Koert Van Mensvoort. 
rozwiń zwiń