X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Anastazja w Fabryce Snów

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 22:00
Scenarzystka Magdalena Lankosz i malarka Joanna Karpowicz połączyły siły i stworzyły dwutomowy komiks, zachwycający wizualnie i wciągający historią kariery tytułowej Anastazji w Złotej Erze Hollywood. Tom drugi ukazał się pod koniec września.
Audio
  • "Anastazja" – kulisy złotej ery Hollywood (Klub Trójki)
Plakat z dawnymi gwiazdami kina: Natalie Wood, Elizabeth Taylor i Alan Ladd
Plakat z dawnymi gwiazdami kina: Natalie Wood, Elizabeth Taylor i Alan LaddFoto: Shutterstock.com/Gaia Conventi

"Anastazja" Magdaleny Lankosz, tom I, Wydawnictwo Kultura Gniewu "Anastazja" Magdaleny Lankosz i Joanny Karpowicz, tom I, Wydawnictwo Kultura Gniewu

Wszystko zaczęło się od historii o 7 śmierciach Natalie Wood, napisanej przez Magdalenę Lankosz, kiedy była jeszcze korespondentką "Wysokich Obcasów" w Los Angeles. Aktorka sterowana całe życie przez matkę, od dziecka utrzymująca rodzinę, niszczona nałogami, była inspiracją do stworzenia postaci Anastazji, a artykuł był początkiem współpracy Lankosz i Karpowicz.

Powstała opowieść mocno osadzona w realiach przełomu lat 20. i 30. w Hollywood – fikcyjna, ale nawiązująca do prawdziwych wydarzeń, skandali, spraw zamiatanych pod dywan przez wytwórnie. Kolejne plansze to nie tylko znakomite malarsko nawiązania do scen filmowych i fotografii z tamtego okresu, ale też drogowskazy do konkretnych miejsc na mapie ówczesnego Los Angeles. Przypadek sprawił, że "Anastazja" ukazała się niemal równolegle z ujawnieniem kulisów działalności Harveya Weinsteina i rozpoczęciem fali #metoo.

– Aktorka Natalie Wood była dużą inspiracją dla powstania postaci Anastazji, a zwłaszcza historii jej dzieciństwa. To, co pokazywałyśmy w tym komiksie, mimo, że opowiada on o losach fikcyjnej postaci, to historie, które wydarzyły się naprawdę. Stosik książek, które przeczytałam, by napisać tych kilka stron dialogów, obejmował ponad 40 pozycji. Dotyczyły one bardzo różnych aspektów historii Hollywood – mówi Magdalena Lankosz.


"Anastazja" Magdaleny Lankosz, tom II, Wydawnictwo Kultura Gniewu "Anastazja" Magdaleny Lankosz i Joanny Karpowicz, tom II, Wydawnictwo Kultura Gniewu

Co sprawiło, że rozmówczyni Katarzyny Borowieckiej zdecydowała się napisać scenariusz komiksu? Jak układała się jej współpraca z Joanną Karpowicz – twórczynią strony wizualnej "Anastazji"? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Wydawca: Edyta Kocemba
Gość: Magdalena Lankosz (dyrektorka Gildii Reżyserów Polskich, związku zawodowego zrzeszającego polskich reżyserów filmów fabularnych, autorka scenariuszy filmowych i komiksowych, producentka filmowa)
Data emisji: 28.10.2019
Godzina emisji: 21.10

ml


Czytaj także

"Klub Trójki" na festiwalu filmowym w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 22:00
Trwa 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W tym, nadawanym prosto z Teatru Muzycznego w Gdyni, wyjazdowym wydaniu "Klubu Trójki", spotkaliśmy się z twórcami prezentowanych na imprezie filmów konkursowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bo film jest sztuką tyrańską". Wspominamy Janusza Kondratiuka

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 22:11
W audycji wspominamy Janusza Kondratiuka – reżysera, twórcę "Dziewczyn do wzięcia", "Czy jest tu panna na wydaniu?" i "Jak pies z kotem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Drżące kadry" w "Klubie Trójki"  

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 14:49
Krytyk filmowy Piotr Czerkawski spotkał się z trzynaściorgiem reżyserów, by porozmawiać nie tylko o pracy, ale i o filmowym życiu w PRL-u. Powstał fascynujący zestaw wywiadów. Ich autora gościliśmy w Trójce.
rozwiń zwiń