Kiedy pasja jest pracą

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 22:00
Wielu artystów, w tym tak znanych jak Monika Brodka, pracuje w swoich domach. W jaki sposób zarządzają swoim czasem? Jak odpoczywają od pracy, która jednocześnie jest ich pasją?
Audio
Brodka
BrodkaFoto: mat. prasowe/Pszemek Dzienis

Okładka książki "Jak oni pracują" Agaty Napiórskiej, Wydawnictwo W.A.B. Okładka książki "Jak oni pracują" Agaty Napiórskiej, Wydawnictwo W.A.B.

Jak oni pracują? – takie pytanie zadaje (już po raz drugi) Agata Napiórska grupie twórców, którzy sami sobie ustalają godziny pracy. 

Kiedy łapią czas na odpoczynek? Jak dbają o swoje finanse? Kto ma niedzielę w czwartek, a kto do wczucia się nastrój czasami używa kimona? Niektórzy z rozmówców Agaty Napiórskiej dają konkretne rady, z innymi rozmowa przenosi się na poziom bardziej osobisty. Wśród nich – Brodka, Zygmunt Miłoszewski, Katarzyna Kozyra, Cezary Łazarewicz, Marta Dymek, Jacek Hugo-Bader – między innymi oczywiście.

– Dobór rozmówców podlegał kilku kryteriom: selekcji według mojego gustu – pytałam ludzi, których praca mnie interesuje, po drugie musiały to być osoby, które same organizują swój czas pracy. Praca artysty jest często bardzo żmudna i trzeba sobie stworzyć pewne ramy. Jest takie wyświechtane powiedzenie: "rób to, co lubisz, a nie przepracujesz ani minuty". Większość moich rozmówców zdaje się temu przeczyć, bo wtedy pracuje się niemal 24 godziny na dobę – opowiada autorka książek "Jak oni pracują".

Czy w pękających w szwach planach zajęć artystów, z którymi rozmawiała Agata Napiórska, znajduje się czas na nudę? Jak ważny jest w pracy twórczej odpoczynek? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Wydawca: Edyta Kocemba
Goście: Agata Napiórska (dziennikarka i tłumaczka, autorka książek "Jak oni pracują", redaktorka naczelna i wydawczyni magazynu "Zwykłe Życie")
Data emisji: 4.11.2019
Godzina emisji: 21.10

ml/mk

Czytaj także

"Bo film jest sztuką tyrańską". Wspominamy Janusza Kondratiuka

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 22:11
W audycji wspominamy Janusza Kondratiuka – reżysera, twórcę "Dziewczyn do wzięcia", "Czy jest tu panna na wydaniu?" i "Jak pies z kotem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Drżące kadry" w "Klubie Trójki"  

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 14:49
Krytyk filmowy Piotr Czerkawski spotkał się z trzynaściorgiem reżyserów, by porozmawiać nie tylko o pracy, ale i o filmowym życiu w PRL-u. Powstał fascynujący zestaw wywiadów. Ich autora gościliśmy w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anastazja w Fabryce Snów

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 22:00
Scenarzystka Magdalena Lankosz i malarka Joanna Karpowicz połączyły siły i stworzyły dwutomowy komiks, zachwycający wizualnie i wciągający historią kariery tytułowej Anastazji w Złotej Erze Hollywood. Tom drugi ukazał się pod koniec września.
rozwiń zwiń