X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dwa miliony szczęśliwogodzin ze Stanisławem Bareją. Reżyser we wspomnieniach najbliższych

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 22:00
– Wyobraziłem sobie teorię szczęśliwego człowieka – jeżeli mój film zobaczy milion ludzi, to będzie dwa miliony szczęśliwogodzin. To więcej niż życie jednego człowieka. W ten sposób kręcąc jeden film stwarzałem jednego szczęśliwego człowieka od narodzin do śmierci. Wydaje mi się, że to dużo, bo ludzie na ogół nie są zbyt szczęśliwi – mówił Stanisław Bareja tuż po premierze swojego filmu "Miś", który miał okazać się jedną z najsłynniejszych polskich komedii.
Audio
  • Jaki naprawdę był Stanisław Bareja? (Klub Trójki)
Jan i Katarzyna Barejowie podczas spotkania w Teatrze Kamienica upamiętniającego 90. urodziny artysty
Jan i Katarzyna Barejowie podczas spotkania w Teatrze Kamienica upamiętniającego 90. urodziny artystyFoto: Cezary Piwowarski

Gdyby żył, 5 grudnia obchodziłby 90. urodziny. Jego filmy, kiedyś lekceważone (termin "bareizm" swego czasu uważano za synonim tandety), dziś stały się klasyką i zyskały status kultowych. W wydaniu specjalnym "Klubu Trójki" o życiu i twórczości reżysera rozmawialiśmy z gośćmi wyjątkowymi, bo jemu najbliższymi – żoną, Hanną Kotkowską-Bareją oraz dziećmi – Janem i Katarzyną Barejami. 

– Nie było w nim goryczy ani na co dzień w domu, ani w korespondencji. A korespondencja była bardzo obfita, ponieważ tata był szalenie rodzinny i kiedy wyjeżdżałam, zawsze zasypywał nas listami. W tych listach jest dużo śladów jego poglądów politycznych, zawsze przedstawionych w humorystyczny sposób – wspominała córka Stanisława Barei.

– O tym, że on rzeczywiście za to wszystko płacił swoim zdrowiem, najlepiej świadczy data jego śmierci. Odchorowywał prasę i towarzyskie, średnio przyjemne, sytuacje, ale nie okazywał tego. Poza tym, że czasami w domu to się wyczuwało, nigdy o tym nie mówił. Zawsze był pogodny i bardzo zajęty. Jeżeli nie robił filmów, poza staniem w kolejkach i gotowaniem, strasznie dużo czytał – mówiła wdowa po reżyserze, Hanna Kotkowska-Bareja. – Wraz z wiekiem i różnymi chorobami zaczynało mu brakować cierpliwości. Czasem czuł się zmęczony i schorowany tym wszystkim – dodał syn Jan.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której pojawił się także fragment wywiadu radiowego z 1981 roku, którego Stanisław Bareja udzielił Jackowi Fedorowiczowi podczas legendarnego Trójkowego programu "60 minut na godzinę".

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Goście: Hanna Kotkowska-Bareja (żona Stanisława Barei), Katarzyna i Jan Barejowie (dzieci reżysera)
Data emisji: 5.12.2019
Godzina emisji: 21.10

kr

Czytaj także

Co Ty wiesz o filmach Barei? Quiz barejologiczny. Zobacz odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 18:30
5 grudnia 2019 roku radiowa Trójka zorganizowała pełen atrakcji "Dzień z Bareją". Jedną z nich był miniquiz barejologiczny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzy dekady po upadku PRL bareizmy wciąż żywe!

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 06:45
Mistrz polskiej komedii zapewne nie śnił, że termin "bareizm" będzie synonimem absurdów dnia codziennego I to nie tylko w PRL-u, a w świecie nam współczesnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emilian Kamiński o spotkaniu upamiętniającym 90. rocznicę urodzin Stanisława Barei

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 13:15
– Stanisław Bareja to dla mnie po prostu majster! Jego twórczość to elementarz dla scenarzysty, reżysera, aktora – mówi Emilian Kamiński aktor i właściciel warszawskiego Teatru Kamienica, w którym w 90. rocznicę urodzin reżysera odbędzie się wyjątkowe wydarzenie współorganizowane przez Program III Polskiego Radia.
rozwiń zwiń