Gułagi – mikrokosmos społeczny i miejsce zbrodniczego eksperymentu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 22:22
Ponad sto lat temu w 1920 roku pierwsi więźniowie polityczni trafili do byłego monastyru sołowieckiego, na północy Rosji, zamienionego na obóz dla przeciwników władzy sowieckiej.
Audio
ZSRR, 1929 rok. Więźniowie polityczni przewożą ładunki na rzece Iżma
ZSRR, 1929 rok. Więźniowie polityczni przewożą ładunki na rzece IżmaFoto: PAP/Newscom

Od 1923 roku "sołówki", jak zwano w skrócie to przerażające miejsce, było wzorcem do stworzenia całego systemu obozów wyniszczającej pracy przymusowej, który Aleksander Sołżenicyn nazwie potem "Archipelagiem Gułag".

Jak wyglądało tworzenie tego systemu represji wobec inaczej myślących? Kim byli pierwsi więźniowie Lenina w latach 20. XX wieku? Jakie były ukryte założenia systemu pracy niewolniczej w ZSRR. Jak wyglądała hierarchia społeczna w łagrach?

<<< BUNTY W GUŁAGU W LATACH 1953-1956 – SERWIS SPECJALNY >>>

– W Rosji wszyscy wiedzą, co to są wyspy sołowieckie. W Polsce młode pokolenie kompletnie nie wie, z czym one się kojarzą. Był to pierwszy gułag, w którym zginęło wielu ludzi – mówi szef działu edukacji IPN Adam Hlebowicz.

Czy prawda o niewolnictwie XX wielu zostanie skutecznie wymazana z przestrzeni publicznej pod rządami Władimira Putina? Jak zwykli Rosjanie podchodzą od kwestii pamięci o Archipelagu Gułag?

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Adam Hlebowicz (szef działu edukacji IPN), Marek Jurek (polityk i eseista), Jacek Borkowicz (dziennikarz "Więzi")
Data emisji: 9.01.2020
Godzina emisji: 21.10

kw/mk

Czytaj także

Jak ważna w naszym życiu jest odwaga?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 22:22
Amerykańska psycholog Brené Brown odniosła olbrzymi sukces pisząc i mówiąc o wrażliwości i odwadze, które są naszymi sprzymierzeńcami oraz wstydzie, który jest ich (naszym) wrogiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak działa umysł miliardera? Rafael Badziag o 20 zasadach bogactwa i sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 21:59
Do studia Trójki zawitał ktoś, kto dokonał niezwykłej rzeczy. Dotarł do kilkudziesięciu miliarderów (odmówiło mu rozmowy kilkuset!) i napisał fascynującą książkę o tym, kim są.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobro mimo wszystko

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 22:00
"Mimo wszystko ludzie są niedorzeczni, nielogiczni i zapatrzeni w siebie. Kochaj ich mimo wszystko. Jeżeli czynisz dobro, ludzie oskarżają cię o samolubne, ukryte cele. Czyń dobro mimo wszystko" – te słowa rozpoczynają swoisty dekalog wolontariuszy Zespołu Szkół nr 1 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Zambrowie.
rozwiń zwiń