Podróżować jest bosko

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 22:00
Po co ludzie podróżują? Z pozoru banalne pytanie – ale kiedy je zadać kilku różnym osobom, chętnie oddalającym się od domostwa na dłużej i daleko, odpowiedzi padają rozmaite.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: igorovsyannykov/Pixabay

Kiedyś, w czasach PRL-u, wyrwanie się za granicę było już nie lada osiągnięciem. Zagraniczne wyjazdy były więc namiastką wolności. Właśnie ukazała się książka "Dzikowska. Biografia legendarnej podróżniczki". Życie bohaterki uzmysławia, jak niezwykłym wydarzeniem dla rodaków były wówczas odległe ekspedycje, jakie przedsiębrała sama bądź w towarzystwie partnera.

Dziś dalekie eskapady były czymś ogólnie dostępnym – o ile pozwalają na nie budżet, kondycja i charakter.
Bo są tacy, którzy po prostu nie potrzebują atrakcji w postaci wojażowania. Ich przeciwieństwem są wieczne wiercipięty, tacy, co wracając z jednej wyprawy, już planują następną. Co ich gna?

– Do podróżowania popychał mnie najpierw tata, który niestety sam nie mógł tego robić, ale miał marzenia. Ja zaczęłam wcześnie. Jako pięciolatka pierwszy raz podróżowałam samolotem. Najwcześniejsze wspomnienie przekraczania granicy mam z 1990 roku, gdy podróżowałam do Kraju Rad. Pamiętam do dziś frustrujące przekraczanie granicy w Brześciu. Myślę, że to zostało mi z tych wczesnych podróży. Jednak zachwyt nad odmiennością, świeżość, ale też coś, co mi towarzyszy w pracy reporterskiej: ciekawość tego, jak żyją inni i nienasycony głód wiedzy – opowiada publicystka i pisarka Paulina Wilk.

Jedni poszukują oszałamiających pięknem krajobrazów, inni chcą się sprawdzić w ekstremalnych warunkach, jeszcze inni pragną poznać egzotyczne kultury; ktoś jeździ, żeby "spotkać się" z przyszłością naszej cywilizacji; inny – w poszukiwaniu wiary, Boga, Absolutu.

Szczególnie interesujące odpowiedzi dają na to pytanie kobiety, tradycyjnie – strażniczki domowego ogniska.

Okazało się przy tym, że wiek nie ma większego znaczenia.

***

Tytuł audycji: "Klub Trójki"
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Aleksandra Buszta (muzyk i muzykolog, podróżniczka), Paulina Wilk (publicystka, pisarka, autorka m.in. książki "Miasta przyszłości")
Data emisji: 22.01.2020
Godzina emisji: 21.10

ml/kr

Czytaj także

Malowanie na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 22:00
Biografie wielkich twórców zawsze wzbudzały zainteresowanie – a zaczął je spisywać Giorgio Vasari w połowie XVI wieku, zdobywając informacje bezpośrednio od artystów bądź posiłkując się relacjami innych, niekiedy nie gardząc informacjami mniej wiarygodnymi, ocierającymi się o "wieści gminne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki znak twój?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 22:00
Trudno w jednym słowie zawrzeć charakter i cel jakiejś organizacji, przedsiębiorstwa czy marki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Kapla w krainie duchów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 09:00
Książka "Duchy we śnie, duchy na jawie" Grzegorza Kapli, opowiada o spotkaniu z zamieszkującymi Nową Gwineę ludźmi Dani. Ważną częścią ich kultury jest obcowanie z duchami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olśnić bez blasku

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 22:00
Ludzie od zawsze się czymś ozdabiali – nawet jeśli nie byli niczym przyodziani.
rozwiń zwiń