Wspomnienie Ennio Morricone

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 22:00
W poniedziałek, w wieku 91 lat, odszedł Ennio Morricone, który już od dawna jest legendą kina i inspiracją dla kolejnych pokoleń kompozytorów.
Ennio Morricone
Ennio MorriconeFoto: shutterstock/Dziurek

"Misja", "Nienawistna ósemka", "Nietykalni", "Trylogia dolarowa" to tylko kilka tytułów z setek ścieżek dźwiękowych, które skomponował w ciągu swojego życia.

Ennio Morricone 1200.jpg
Wieczór z Ennio Morricone

W tym "Klubie Trójki" słuchamy nie tylko jego muzyki. Przypominamy wywiad z samym maestro, w którym opowiedział m.in. o pracy nad utworami z nagrodzonej Oscarem ścieżki dźwiękowej do "Nienawistnej ósemki" Quentina Tarantino.


Posłuchaj
49:24 2020_07_07 21_09_00_PR3_Klub_Trojki.mp3 Życie i twórczość Ennio Morricone (Klub Trójki)

 

O Morricone opowiada również Alessandro De Rosa, uczeń Morricone i autor wywiadu-rzeki "Ennio Morricone. Moje życie, moja muzyka. Autobiografia".

Ennio Morricone zasłynął jako kompozytor muzyki do filmów awanturniczych i przygodowych, między innymi tzw. spaghetti-westernów. Światowy rozgłos zyskał dzięki kompozycjom do obrazów: "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie", "Dawno temu w Ameryce", "Klan Sycylijczyków". Jemu kinomani zawdzięczają muzykę do "Misji", "Nietykalnych", "Frantica" i "Cinema Paradiso". Morricone współpracował z najlepszymi reżyserami - Sergio Leone, Paolo Pasolinim, Bernardo Bertoluccim, Giuseppe Tornatore czy Brianem de Palmą. Komponował piosenki dla takich artystów, jak: Gianni Morandi, Paul Anka, Mireille Mathieu. Był laureatem dwóch Oscarów: w 2016 roku za muzykę do filmu Quentina Tarantino "Nienawistna ósemka", a w 2007-mym - za całokształt twórczości.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzą: Wioletta Myszkowska i Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 7.07.2020
Godzina emisji: 21.09

IAR/ml

Czytaj także

Ennio Morricone. Kompozytor, który inspiruje

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2016 11:59
Obecnie 87-letni kompozytor i dyrygent swoją muzyczną karierę rozpoczął już jako... 6-latek. Ennio Morricone stworzył muzykę m.in. do takich filmów, jak "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" z 1968 roku czy "Nienawistna ósemka" z 2015 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybitny kompozytor Ennio Morricone nie żyje. Zmarł w wieku 91 lat

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 09:00
"Dobry, zły i brzydki", "Dawno temu w Ameryce", "Cinema Paradiso", "1900: Człowiek legenda" – muzykę do tych filmów będziemy pamiętać jeszcze bardzo długo. Jej autor, włoski kompozytor i dyrygent Ennio Morricone odszedł w poniedziałek 6 lipca 2020 roku w Rzymie po tym, jak trafił do szpitala w związku ze złamaniem kości udowej. Miał 91 lat.
rozwiń zwiń