Europejskie inwestycje w klimat

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 22:00
Rekordowa suma 550 miliardów euro – takich pieniędzy jeszcze w historii nie przeznaczono na zwane zielone projekty. Pochodzą z przyszłego budżetu Unii Europejskiej i wspólnotowego funduszu odbudowy na czas kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.  
Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli
Siedziba Komisji Europejskiej w BrukseliFoto: dimitrisvetsikas1969/pixabay

Podczas niedawnego unijnego szczytu w Brukseli zdecydowano m.in. o ograniczeniu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, mającego łagodzić negatywne skutki transformacji energetycznej, z blisko 40 mld euro do 17,5 mld euro, co oznacza również zmniejszenie środków przypadających na Polskę - nawet o 5 mld euro. Ponadto w konkluzjach szczytu znalazł się zapis warunkujący wypłatę 50 proc. środków z funduszu od zobowiązania się przez państwa członkowskie do wypełnienia unijnego celu neutralności klimatycznej.

To oznacza zmianę na rynku tradycyjnych surowców takich jak ropa, gaz i węgiel. Wymusi zmianę modeli gospodarczych wielu krajów. Może spowodować wiele napięć a nawet konfliktów pomiędzy krajami Unii a resztą świata.


Posłuchaj
51:19 2020_07_23 21_07_53_PR3_Klub_Trojki.mp3 Rekordowe nakłady UE na walkę ze zmianami klimatu (Klub Trójki)

 

Rekordowa suma by spowolnić zmiany klimatyczne to jedno, ale mądre wydanie tych pieniędzy to już inna sprawa – napisała agencja Reuters.

W komentarzach dotyczących ustaleń szczytu - m.in. byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka oraz organizacji ekologicznych - wskazywano, iż ograniczenie wielkości FST jest niekorzystne dla regionów górniczych odchodzących od węgla - przede wszystkim dla Górnego Śląska.

I tym tropem idą goście Michała Żakowskiego w tym "Klubie Trójki".

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: 
Jakub Kapiszewski (dział zagraniczny "Dziennika Gazety Prawnej"), Szymon Kardaś (ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich)
Data emisji: 23.07.2020
Godzina emisji: 21.09 

IAR/ml

Czytaj także

Czy Unia straci na odejściu Wielkiej Brytanii?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 13:00
Stało się. Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Co roku Brytyjczycy wpłacali do wspólnego unijnego budżetu 10 milionów euro. Chociażby z tego powodu przyszłe budżety Unii zmienią się.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O co toczy się gra na Bałkanach?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 17:31
– To są kraje dosyć biedne. Tych 6 państw, które myślą o tym, by kiedyś wejść do UE, mają PKB mniej więcej takiej, jak Mazowsze. To obrazuje ich stan. Przy takiej biedzie i historii, jaką ma ten region, jest duża nieufność do Zachodu. Wielu tamtejszych przywódców flirtowało przez lata z Rosją. Teraz, jej rolę przejęły Chiny – mówi Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń