O dobrym śnie

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 22:00
Jak zadbać o dobry sen? Jak dobrze się wysypiać. Czemu sen jest taki ważny w naszym życiu? O tym rozmawiamy w tym wydaniu "Klubu Trójki".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Phoenixns

Wyobraźmy sobie taką sytuację: wieczór, światła już zgaszone, zegar tyka, a my przewracamy się tylko z boku na bok, coraz bardziej denerwując się, że nie możemy zasnąć. Co wtedy?

– Da się sprowadzić w takiej sytuacji sen. Trzeba wstać z łóżka, przejść do drugiego pokoju, włączyć radio, telewizor, skupić się na tym i prędzej czy później, sen przyjdzie. Jeśli nasz umysł zajęty jest stresami nadchodzącego dnia: ważnym spotkaniem, pracą, obowiązkami, czy innymi tego typu czynnościami, nasz sen będzie znacznie gorszy – wyjaśnia dr Michał Skalski.


Posłuchaj
47:48 2020_08_18 21_10_07_PR3_Klub_Trojki.mp3 Tajemnice dobrego snu (Klub Trójk)

 

Dr Skalski jest psychiatrą i psychoterapeutą z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od wielu lat zajmuje się kwestiami zdrowego snu. Jest też autorem książki "Zaburzenia snu w codziennej praktyce", której wznowienie, poszerzone o nowe zdobycze medycyny, ukazało się w 2018 roku.

– W ciągu ostatnich lat robiono badania i okazuje się, że przysłowiowe liczenie baranów nie pomaga w zasypianiu, ale działa wręcz odwrotnie. Powszechne staje się też twierdzenie, że łóżko powinno służyć wyłącznie do spania. Wszelkie czynności związane z czuwaniem, takie jak czytanie, a nawet myślenie, powinny być realizowane gdzieś indziej – mówi gość Tomasza Michniewicza. 

Youtube/Śpij Zdrowo

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Michniewicz
Goście:
dr Michał Skalski (psychiatra)
Data emisji: 18.08.2020
Godzina emisji: 21.09 

ml

Czytaj także

Jak pieseł z kotełem

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 10:30
Gdy skierujemy językowy teleskop na zwierzęta, zobaczymy koteła, pieseła, chomikeła, konieła, myszeła, jeżeła, tygryseła, a nawet leweła. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wolonturystyka faktycznie pomaga?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 11:00
Wolonturystyka, czyli pomaganie na wakacjach. Zamiast leżeć brzuchem do góry, niektórzy w trakcie urlopu wolą zmienić kawałek świata na lepsze.
rozwiń zwiń