Dziwnów. Dlaczego warto odkryć dla turystyki to miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 22:00
Jego część leży na stałym lądzie, część na wyspie Wolin. Z pozoru niewiele różni się od wielu innych nadbałtyckich miejscowości, do których przyjeżdża się na wakacje. Jednak przez dekady Dziwnów odgrywał ważną rolę na tajnej, wojskowej mapie – najpierw III Rzeczy, potem Polski.
Widok na Bałtyk z plaży w Dziwnowie
Widok na Bałtyk z plaży w DziwnowieFoto: Shutterstock.com/Artur Bociarski

To tutaj Niemcy zbudowali bazę zaopatrzenia okrętów podwodnych – U-Bootów, oraz nowoczesne, duże lotnisko, dzięki któremu kontrolowali ruch na sporej części Bałtyku, a we wrześniu 1939 roku stąd startowały samoloty bombardujące Westerplatte.


Posłuchaj
49:59 2020_08_25 21_08_40_PR3_Klub_Trojki.mp3 Tajemnice i atrakcje Dziwnowa (Klub Trójki)W latach PRL - tu komandosi szkolili się do wojny z Zachodem, był szpital dla rannych partyzantów Greckich, stąd saperzy przebrani za naukowców popłynęli na Antarktydę. Wciąż stoją tu wille von Ribbentropa i Goeringa.

Czy w tym tajemniczym i przepełnionym historią miejscu tkwi potencjał turystyczny? Odpowiedzi na to pytanie szukamy wraz z naszymi gośćmi: Jarosławem Rybakiem i Michałem Pocińskim

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: 
Jarosław Rybak (dziennikarz, publicysta militarny), Michał Pociński (dziennikarz, "Rzeczpospolita") 
Data emisji: 25.08.2020
Godzina emisji: 21.08

Czytaj także

30 lat jednostki specjalnej GROM. "To jest fenomen"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 12:58
– Elitarnych jednostek wojskowych mamy w Polsce sporo. O większości nic nie wiemy. GROM znają wszyscy. To jest wzorzec, coś, z czego Polacy są dumni. Gdyby nie było GROM-u, nie mielibyśmy jednostek specjalnych na takim poziomie, jak teraz mamy – zauważa dziennikarz Jarosław Rybak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA i UFO. Czy Pentagon limituje informacje?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 22:00
Dwa miesiące temu Pentagon opublikował filmy z tak zwanymi "niezidentyfikowanymi powietrznymi zjawiskami", czyli tym, co potocznie nazywa się UFO. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 1920 w filmie "Wojna światów"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 22:00
Uroczysta premiera filmu "Wojna światów" w reżyserii Mirosława Borka i Krzysztofa Talczewskiego odbyła się w niedzielę, 16 sierpnia. To symboliczne zwieńczenie głównych obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
rozwiń zwiń