Wirus na służbie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 22:10
Pandemia COVID-19 zmieniła ludzi i otaczający nas świat. Bez względu na to, jak się potoczy i jak długo jeszcze będzie trwała, nic już nie będzie takie samo. Ale koronawirus to nie jedyny tego typu przypadek w historii ludzkości: takich plag było co najmniej kilka. Jakie one przebiegały i kim byli ludzie, którzy badali ich naturę?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/whitehoune

Reakcje na koronawirusa bywają skrajnie różne: niektórzy zbierają i analizują wszelkie informacje stając się prawdziwymi encyklopediami wiedzy na ich temat, inni śmiertelnie się go boją uważając, że przyniesie zagładę ludzkości, z kolei negacjoniści twierdzą, że to humbug i żadnego zagrożenia nie ma. Są również zwolennicy przeróżnych teorii spiskowych (np. Chińczycy kontra świat, sieć 5G powodująca koronawirusa).

Jednak ludzkość już kilkukrotnie w swojej historii zmierzyła się z podobnymi plagami, z niektórymi stosunkowo niedawno. Czego dotyczyły, jak się rozwijały i kim byli ludzie, którzy badali ich naturę starając się zarazem je pokonać? Mało kto wie, że wiele zasług na tym polu mają nasi rodacy. Czy np. ktoś pamięta, że wraz z bolszewicką zarazą powstrzymaliśmy wirusa księgosuszu? Czy wiemy, że nasz układ odpornościowy bywa naszym największym wrogiem? I czy wiemy, że – być może – wirus był naszym praprzodkiem?


Posłuchaj
47:20 47:20 2020_09_02 21_08_19_PR3_Klub_Trójki.mp3 Wirusy i ich polscy badacze (Klub Trójki)

 

W połowie września ukaże się książka "Wirusolodzy", której autorka, Mira Suchodolska, jest naszym gościem. Z zawodu dziennikarka, publicystka i redaktorka, przeprowadziła rozmowy z największymi polskim specjalistami od wirusów. – Kiedy wybuchła pandemia i zaczął się lockdown w Polsce, byłam, podobnie jak pewnie większość z nas trochę wystraszona, ale jednak chyba bardziej zaciekawiona: co to jest, co do nas przyszło, skąd się to bierze? I postanowiłam to zgłębić – tłumaczy genezę swojej książki Mira Suchodolska.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Mira Suchodolska (sekretarz redakcji, publicystka, Dziennik Gazeta Prawna)
Data emisji: 2.09.2020
Godzina emisji: 21.08

pr/ml

Czytaj także

Badają koronawirusy u chińskich nietoperzy. "Łowcy wirusów" na tropie COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 09:36
Naukowcy z EcoHealth Alliance, amerykańskiej organizacji pozarządowej specjalizującej się w wykrywaniu nowych wirusów, od lat badają nietoperze żyjące w jaskiniach w chińskiej prowincji Junnan. Poszukują nowych koronawirusów, które mogą być przyczyną kolejnych pandemii. Działalność "łowców wirusów" opisał serwis internetowy stacji CNN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie wykonujmy ich tylko po to, by się lepiej poczuć". Lekarz o testach na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 14:00
- Nie nadużywajmy robienia testów na koronawirusa, bo wtedy jest więcej szkody niż pożytku - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy stworzyli szybki test na COVID-19. Wynik nawet w 30 minut

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 10:33
Opracowany przez naukowców z University of Illinois w Urbana - Champaign wkład mikrofluidowy pozwala wykonywać testy na COVID-19 w 30 minut. Można go szybko wytworzyć za pomocą drukarki 3D - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
rozwiń zwiń