Miasta wszerz czy wzdłuż? O estetyce miejskiego krajobrazu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 22:00
Czy patrząc na krajobraz miejski myślą Państwo o kosztach, które dane miasto wydatkowało na swój wygląd?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Bigone

muzeum sztuki nowoczesnej emilia 1200 F.jpg
Muzeum Sztuki Nowoczesnej: raport z placu budowy

Nie chodzi o detal, lecz spojrzenie panoramiczne, z odległości. O zarys budowli, ich rozlokowanie w układzie o większych lub mniejszych walorach estetycznych.

Najsłynniejsze miasta świata szczycą się wizualną wizytówką nie tylko w formie najbardziej charakterystycznych budowli – również w postaci zarysu, sylwetki, panoramy (najczęściej postrzeganej od strony morza, rzeki, jeziora. Czyli – pustych przestrzeni, pozwalających na perspektywistyczne spojrzenie).


Posłuchaj
51:43 2020_10_14 21_06_42_PR3_Klub_Trojki.mp3 Jak rozwijają się współczesne miasta? (Klub Trójki)

 

Jedne miasta "rozjeżdżają" się na boki, rozlewają na przedmieścia, oddalają zamieszkujących ich ludzi od centrum; inne strzelają w górę, pną się coraz wyżej i wyżej – bo pozwala na to współczesna technologia.

Kiedy zaczął się wyścig wzwyż? Jaka była tego przyczyna?

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Rafał Woś (publicysta, dziennikarz ekonomiczny, autor kilku książek, członek redakcji "Tygodnika Powszechnego"), Jacek Gientka (psycholog, terapeuta)
Data emisji: 14.10.2020
Godzina emisji: 21.08

Czytaj także

"Jak w soczewce". Nowa wystawa w Muzeum Woli w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 22:00
"Wola, jak w soczewce, skupia zjawiska przemian w krajobrazie, które nastąpiły po 1989 r., nie tylko w Warszawie…" – czytamy w tekście informującym o wystawie otwartej w Muzeum Woli, oddziale Muzeum Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Atlantic spłynie z mapy Warszawy?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 22:00
W tym roku Atlantic, najstarsze stołeczne kino, będzie obchodziło 90. rocznicę powstania. Tymczasem są plany, żeby pod adresem Chmielna 33 wybudować biurowiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Japonia i Zachód. Owocna wymiana?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 22:00
Samuraje, sushi, origami, ikebana, manga, haiku – to bodaj najbardziej znane elementy kultury japońskiej, które znalazły trwałe miejsce także w kulturze zachodniej. Ale czy przepływ jest tylko w jedną stronę? Jak tak różne dwa kręgi cywilizacyjne oddziałują na siebie? Co sobie wzajemnie dały?
rozwiń zwiń