Koronawirus: na pierwszej linii frontu

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 22:15
Nowe restrykcje, widmo kolejnego lockdownu, czyli zamknięcia granic państw i ludzi w domach, każdego dnia przerażające dane o wzroście zakażeń i, przede wszystkim, liczby ofiar – tak wygląda dzisiaj świat w dobie pandemii koronawirusa. Jednak mimo wszystko strach miesza się z nadzieją, że ludzie będą potrafili sobie z tą zarazą poradzić...
Pacjent z Covid-19 jest przygotowywany do badania płuc w brukselskim szpitalu
Pacjent z Covid-19 jest przygotowywany do badania płuc w brukselskim szpitalu Foto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Na pierwszej linii walki z COVID-19 stoją ratownicy medyczni, lekarze, którzy robią wszystko, aby nas ratować. Są też organizatorzy, którzy jadą w świat, by tam pomagać w walce, ale także, by przywozić doświadczenie, jak skutecznie zatrzymywać koronawirusa. To dramatyczna walka o wiedzę, jak znaleźć szczepionkę, ale przede wszystkim – to wyścig z czasem o życie ludzi.


Posłuchaj
52:52 2020_10_20 22_06_21_PR3_Klub_Trojki.mp3 Ludzie, którzy walczą z koronawirusem (Klub Trójki)_

Liban, Madagaskar, Etiopia, Kirgistan, Tadżykistan, Włochy, Lombardia – to tylko część miejsc na świecie, gdzie dotarł Medyczny Zespół Ratunkowy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Po co jeździć po świecie, by oglądać pandemię koronawirusa, skoro możemy zobaczyć ją w Polsce? 

– Nasz zespół medyczny, jako jeden z blisko 30 zespołów na świecie, w zeszłym roku otrzymał certyfikat Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i działa pod jej auspicjami. One są swoistą ogólnoświatową strażą pożarną w przypadku kryzysu zdrowotnego. A obecnie mamy największy od 100 lat tego typu kryzys – tłumaczy dr Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Porównałem COVID i grypę/YouTube Nauka. To lubię


Równocześnie lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarze z takich misji przywożą do kraju ogromną ilość wiedzy, przede wszystkim tej praktycznej. Medyczny zespół ratunkowy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej uczestniczył m.in. w pierwszej misji do Włoch. Dzięki temu nasz system zdrowia lepiej przygotował się na nadchodzącą pandemię.

– Włosi pamiętają tę tragiczną wiosnę w Lombardii i widać, że się zmienili. Stali się zdyscyplinowani, bardzo przestrzegają reżimu, chodzą w maseczkach. I wydaje się, że w takiej skali Włochów problem koronawirusa nie dotknie – ocenia dr Paweł Szczuciński z PCPM. – W Polsce jesteśmy w odwrotnej sytuacji: nas wiosną epidemia oszczędziła i, jak się wydaje, trochę uśpiła czujność. A teraz rozpędza się do niebezpiecznych rozmiarów – dodaje. 

COVID może uszkodzić mózg, płuca i serce/YouTube Nauka. To lubię


Według danych WHO, w Etiopii rośnie liczba zarażonych i sytuacja zdecydowanie się pogarsza. – Mimo że powszechne jest noszenie maseczek na ulicach, sytuacja będzie się zaostrzać, będzie rosnąć liczba dotkniętych koronawirusem. W tak gęsto zaludnionych miastach nie ma szans na izolację – wskazuje lekarz medycyny ratunkowej dr Agnieszka Racka, która niedawno wróciła z trwającej miesiąc misji PCPM do tego kraju. Zebrane tam doświadczenia zostaną przekazane do Ministerstwa Zdrowia i na pewno będą przydatne, choćby przy organizacji tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Ratownicy PCPM wracają z misji w Etiopii/YouTube Fundacja PCPM

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Gość: dr Agnieszka Racka (lekarz medycyny ratunkowej, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe), dr Paweł Szuciński (pediatra-psychiatra Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej), dr Wojciech Wilk (prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej)
Data emisji: 20.10.2020
Godzina emisji: 22.06

pr

Czytaj także

Codzienność szpitala w Lombardii – relacja polskiego ratownika medycznego

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 09:52
– Sytuacja jest dość poważna. W tej chwili tylko w Lombardii mamy ponad 7 tys. zgonów, a w całych Włoszech ofiar koronawirusa jest ponad 12 tys. To pokazuję skalę tego, z czym mierzy się ten region – mówi Michał Madej, ratownik medyczny zajmujący się koordynowaniem pomocy medycznej w Brescii, prowincji najsilniej dotkniętej epidemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

#BrawadlaWas. Polacy dziękują lekarzom za walkę z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 16:10
O godz. 13 w ramach akcji #BrawadlaWas mieszkańcy Polski podziękowali lekarzom i całej służbie medycznej za ich pracę w walce z koronawirusem. Podziękowania złożył również minister zdrowia Łukasz Szumowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Misja polskich medyków w Kirgistanie. Jak tam wygląda walka z koronawirusem?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 07:30
W Kirgistanie działa polska misja medyczna, która szkoli tamtejszych lekarzy walczących z koronawirusem. W misji uczestniczy około 10 lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarzy, którzy będą pracować na oddziałach intensywnej terapii w stolicy kraju Biszkeku i drugim największym mieście Kirgistanu Osz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie liczba zakażonych koronawirusem we Włoszech. Krytyczna sytuacja w Lombardii

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 20:05
Włochy znowu zanotowały znaczny wzrost nowych zakażeń koronawirusem - prawie 12 tysięcy. Ostatniej doby zmarło 69 osób. W Lombardii sytuacja staje się krytyczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyciągnięcie wniosków z tego, co działo się w Lombardii". Latos o szpitalu na Stadionie Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 20:15
- Chciałbym pochwalić wybór tego miejsca - mówię tu o Stadionie Narodowym - chodzi m.in. o sale konferencyjne. To jest wyciągnięcie wniosków z tego, co działo się w Lombardii, we Włoszech - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Latos (PiS). Gościem "Debaty Jedynki" był również senator Lewicy Wojciech Konieczny.
rozwiń zwiń