"Powrót z Bambuko", czyli powrót do normalności

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 23:00
Jest wiele poradników, jak uzyskać najwyższy stopień życiowego wtajemniczenia, czyli wewnętrzny dobrostan. Najczęściej piszą je opływający w dostatki autorzy, którym udało się przezwyciężyć żenująco słaby wstęp, przełamać złą passę i zbudować fortunę na… niczym. Katarzyna Nosowska – piosenkarka, felietonistka i autorka książki "Powrót z Bambuko" nie jest znana z tego, że jest znana.
Powrót z Bambuko Kasia Nosowska, wyd. Wielka Litera
"Powrót z Bambuko" Kasia Nosowska, wyd. Wielka LiteraFoto: mat. promocyjne

Autorka rzetelnie odrobiła lekcję z tego, jak zbudować samą siebie z tego, co dała rodzina i natura – a dały niewiele, wręcz (w pewnych aspektach) minusowo, a "Powrót z Bambuko" to książka, która pobudza szare komórki, sumienie i "mięśnie śmiechowe".

Chociaż świat staje na głowie, a życie zmienia się z dnia na dzień, Nosowska zawsze znajdzie słowo, które doda otuchy. Gdy błądzimy przytłoczeni wątpliwościami, rozpala światełko nadziei. A gdy wydaje nam się, że pozjadaliśmy wszystkie rozumy, zasieje ziarno niepewności. Kilkoma lekcjami, jakie dostała od życia, teraz dzieli się z nami i wytrwale tropi absurdy, którymi karmią nas "autorytety". 

Katarzyna Nosowska  Foto: Polskie Radio Katarzyna Nosowska Foto: Polskie Radio

– Katarzyna Nosowska pisze o krainie Bambuko, jako o wychowywaniu się w przeświadczeniu, że coś musimy, o narzucaniu pewnych zasad, przed którymi czasami czujemy wewnętrzny opór, ale które realizujemy. "Powrót z Bambuko" oznacza powrót do krainy normalności, w którym sami decydujemy o swoim życiu, słuchamy samych siebie – powiedział w "Klubie Trójki" psycholog i psychoterapeuta Jacek Gientka.

Posłuchaj
51:55 2020_10_28 22_06_37_PR3_Klub_Trojki.mp3 "Powrót z Bambuko" Katarzyny Nosowskiej okiem psychologa (Klub Trójki)

 

Życie, i w czasach dziwnej pandemii, i w czasach zwyczajnej codzienności, jest łatwiejsze, gdy ma się świadomość, że tacy ludzie jak Nosowska roztrząsają te same dylematy. – Nosowska walczy z byciem awatarem, ze stwarzaniem sztucznego bytu, który jest prezentowany na portalach, na których są piękne zdjęcia z pięknej krainy ułudy i nieprawdy – skomentował rozmówca Moniki Małkowskiej.

NLG / Miasto Słowa - SPOTKANIE Z KATARZYNĄ NOSOWSKĄ wokół książki "Powrót z Bambuko"/Gdynia Kulturalna Gdynia Kulturalna

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Jacek Gientka (psycholog, psychoterapeuta)
Data emisji: 28.10.2020
Godzina emisji: 22.06

mat. prasowe/kr

Czytaj także

Japonia i Zachód. Owocna wymiana?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 22:00
Samuraje, sushi, origami, ikebana, manga, haiku – to bodaj najbardziej znane elementy kultury japońskiej, które znalazły trwałe miejsce także w kulturze zachodniej. Ale czy przepływ jest tylko w jedną stronę? Jak tak różne dwa kręgi cywilizacyjne oddziałują na siebie? Co sobie wzajemnie dały?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W świecie Tony'ego Halika

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 22:00
Bohater poniedziałkowego wydania "Klubu Trójki" to postać, która milionom Polaków pokazywała świat w czasach, gdy był on dla większości z nich szczelnie zamknięty. Tony Halik (1921 - 1998) podróżnik, dziennikarz i filmowiec, przez ponad 20 lat z Elżbietą Dzikowską przygotowywał cykle programów dla Telewizji Polskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolorowa mapa teatrów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 22:00
Na razie – jest żółto-czerwona. To – oczywiście – dotyczy całej Polski, nie tylko teatrów. Nie mogąc ogarnąć owej całości, koncentrujemy się w tym wydaniu "Klubu Trójki" na teatrach.
rozwiń zwiń