Nowoczesne mocarstwo z feudalną strukturą

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 23:15
Przed rokiem, 17 listopada 2019 roku, w mieście Wuhan rozpoznano pierwszy przypadek COVID-19, koronawirusa, który zmienił świat. A jak dzisiaj funkcjonują Chiny? Na zewnątrz prezentują się jako monolityczne supermocarstwo zdolne zagrozić pozycji Stanów Zjednoczonych. Jednak pod tą pozornie twardą powłoką skrywają się realne, bardzo poważne problemy.
Prezydent CHRL Xi Jinping
Prezydent CHRL Xi Jinping Foto: Gil Corzo/shutterstock

shutterstock xi jinping free 1200.jpg
Wzrost nastrojów antychińskich na świecie

Na czym polega polityka wymazywania historii poszczególnych regionów Chin i dlaczego chińskie władze teraz walczą z Czyngis-Chanem, założycielem imperium Mongołów na przełomie XII i XIII w.? Czy to współczesna odsłona "rewolucji kulturalnej", która z polecenia Mao Zedonga przeorała Chiny w latach 60.? Mówi się też, że kult jednostki obecnego przywódcy Xi Jinpinga, jest porównywalny do tego, którym otaczano Mao.


Posłuchaj
52:48 2020_11_17 22_05_51_PR3_Klub_Trojki.mp3 Chiny pod rządami Xi Jinpinga (Klub Trójki)

– Kult Xi jest, ale nie można tego porównywać z tym, co było w czasach Mao. Bo chińskie społeczeństwo jest inne: poziom wykształcenia, penetracji przez zachodnie wzorce jest o wiele głębszy. Nie ma więc mowy o ślepym kulcie, jak za Mao – tłumaczy autor bloga "Za wielkim murem", dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich. – Xi Jinpin i partia próbują się odwoływać do starych wzorów: poniekąd jest to akt desperacji, pokazujący, ze nie mają pomysłu na nowoczesne Chiny – dodaje.

– Na lokalnym poziomie to jest struktura biurokratyczna, w której wytwarzają się sieci zależności, sieci klientelistyczne. Osoba pnąca się w górę zabiera ze sobą swoich podwładnych, a oni budują swoje sieci podwładnych. I ta osoba musi zdobywać kolejne stanowiska, fundusze, aby utrzymać tę sieć i pozwalać tym ludziom zarabiać – tłumaczy chińskie mechanizmy władzy dr Bogusz.

USA vs Chiny - czy tu rozpocznie się konflikt?/YouTube Polityka Zagraniczna


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Gość: dr Michał Bogusz (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 17.11.2020
Godzina emisji: 22.05

pr

Czytaj także

Kogo niepokoi wzmacnianie chińskiej armii?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 13:20
1 sierpnia 1927 roku, w czasie rewolucji socjalistycznej w Chinach, powołana została chińska Armia Czerwona, która później zmieniła się w funkcjonującą obecnie Chińską Armię Ludowo-Wyzwoleńczą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Chiny podbiją Europę?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 16:30
Wygląda na to, że napięcia na tle handlu, inwestycji, praw obywatelskich, mogą uniemożliwić podpisanie wspólnej deklaracji po szczycie UE-Chiny. Ma się on odbyć we wtorek i, jak podaje Reuters, Donald Tusk zarekomendował odrzucenie wspólnej deklaracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty w Hongkongu. Jak dalej mogą potoczyć się wydarzenia?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 17:30
Sytuacja w Hongkongu jest coraz bardziej napięta. Protesty trwają nam już od dziesięciu tygodni. Na okupowanym przez wzburzonych obywateli lotnisku zawieszono odprawy pasażerów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy czeka nas zimna wojna na linii Waszyngon-Pekin?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 16:00
Chiny-USA: bitwa na konsulaty. Waszyngton oskarża o szpiegostwo dyplomatów w Houston i karze zamknąć placówkę, Pekin w ramach odwetu robi to z konsulatem w Chengdu i w tym samym czasie… wysyła misję na Marsa. Amerykański sekretarz stanu porównał Chiny do Frankensteina.
rozwiń zwiń