Operacja Singe: polski wywiad, Rafael, Bliski Wschód i generał Anders

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 23:15
Sensacyjna powieść "Operacja Singe", która niedawno trafiła do księgarni, była pretekstem do rozmowy o działaniach polskich tajnych służb na Bliskim Wschodzie, teraz i w przeszłości. Owa przeszłość to rok 2003 i następne, ale także okres tuż przed II wojną światową oraz czas, kiedy przebywała tam armia generała Władysława Andersa. A w tle pojawia się również temat nielegalnego handlu dziełami sztuki skradzionymi przez Niemców podczas wojny – operacje wyśledzone w XXI w. przez polski wywiad cywilny w Iraku.
Fragment zaginionego podczas wojny obrazu Rafaela Portret młodzieńca z kolekcji Czartoryskich
Fragment zaginionego podczas wojny obrazu Rafaela "Portret młodzieńca" z kolekcji CzartoryskichFoto: Wikipedia/domena publiczna

ryszard kukliński szabla 1200.jpg
Bohaterowie czy zdrajcy? 150 lat polskiego szpiegostwa

Autorami "Operacji Singe" są Marek Kozubal, dziennikarz "Rzeczpospolitej" zajmujący się historią, polityką i poszukiwaniem zaginionych dzieł sztuki oraz Marcin Faliński, były oficer wywiadu. Niezwykle interesujący wydaje się w niej ogrom pracy wykonanej podczas tworzenia fabuły. W powieści gęsto bowiem od faktów i informacji. A łącznikami są polscy oficerowie wywiadu na Bliskim Wschodzie – ci współcześni i ci sprzed 85 lat. 


Posłuchaj
52:54 2020_11_24 22_05_41_PR3_Klub_Trojki.mp3 "Operacja Singe": Marek Kozubal i Marcin Faliński( Klub Trójki)

– Jakiś czas temu MSZ otrzymało z Kuwejtu informację, że obraz "Portret młodzieńca" Rafaela Santi, który przed wojną był ozdobą naszych zbiorów, pojawił się nad Zatoką Perską. To była nowość, gdyż w tym kontekście wymieniano Stany Zjednoczone, Australię, Szwajcarię, Austrię, ale nie rejon Bliskiego Wschodu. Dlatego wiele osób w to nie uwierzyło – tłumaczy Marcin Faliński. – Oczywiście nie o wszystkim można powiedzieć i napisać – dodaje.


Marek Kozubal, Marcin Faliński "Operacja Singe" Marek Kozubal, Marcin Faliński "Operacja Singe"

– Bliski Wschód wydawał się naturalnym miejscem, gdzie mógł znajdować się ten obraz. Wynikało to m.in. z tego, że renesansowa sztuka europejska jest tam bardzo popularna, Myślę tu o naprawdę bogatych inwestorach z kilku krajów, którzy gustują w tego typu dziełach sztuki – dodaje Marek Kozubal.

"Operacja Singe" – wywiad z autorami powieści/YouTube Zupełnie Inna Opowieść


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Gość: Marek Kozubal ("Rzeczpospolita"), Marcin Faliński (były oficer wywiadu)
Data emisji: 24.11.2020
Godzina emisji: 22.08

pr


Czytaj także

Jak Polska walczy o odzyskanie zaginionych dzieł sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 12:04
63 tysiące pozycji liczy ogólnopolski rejestr ruchomych dóbr kultury utraconych w trakcie II wojny światowej. Od kilku dni jest on nieco mniejszy, bo do kraju wróciły m.in. cenne obrazy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaginiona, zaginiony! Ile dzieł sztuki straciła Warszawa podczas wojny?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 12:58
W wyniku działań wojennych Warszawa utraciła nie tylko budynki będące jej architektonicznym dziedzictwem, lecz także tysiące dzieł sztuki. Grabież wartościowych przedmiotów, która stanowiła pogwałcenie zasad konwencji haskiej, rozpoczęła się już w pierwszych dniach okupacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co stało się z dziełami sztuki skradzionymi podczas II wojny światowej?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 09:57
Przed 1939 rokiem w narodowych muzeach wisiały obrazy wybitnych artystów, takich jak: Rafael Santi, Leonardo da Vinci czy Pieter Bruegel. Podczas wojny zaginęło około pół miliona dzieł sztuki, nie tylko malarskiej. Dlaczego tak niewiele o nich wiemy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajni agenci na tropie skarbów kultury

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 23:58
Czy dzieła sztuki mogą znaleźć się w orbicie zainteresowań wywiadu? Odpowiedź brzmi: tak. O jednym z takich przypadków opowiadają w książce "Operacja Rafael" jej autorzy: Marcin Faliński i Marek Kozubal.
rozwiń zwiń