Rovaniemi: tu zawsze spotkasz św. Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 23:15
To fińskie miasto leżące prawie dokładnie na granicy Koła Podbiegunowego, najbardziej znane jest z faktu, że jest tam siedziba świętego Mikołaja. Ale akurat o najsławniejszej postaci rozdającej prezenty w audycji Michała Żakowskiego nie mówiono zbyt dużo. Było za to dużo muzyki z tego regionu świata.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: marcela novotna/shutterstock

Już sama historia Rovaniemi, stolicy Laponii, jest fascynująca. Zostało zniszczone podczas II wojny światowej, a potem odbudowane na planie... głowy renifera. Jak się żyje w rejonie koła podbiegunowego i dlaczego to Finowie pochłaniają litry kawy dziennie?


Posłuchaj
52:42 2020_12_22 22_05_51_Klub_Trojki.mp3 Rovaniemi, miasto świętego Mikołaja (Klub Trójki)

– W Finlandii jest podobno najwięcej zespołów metalowych na jednego mieszkańca. Być może jest to związane z faktem, że Finowie są zamknięci w sobie i rzadko wyrażają swoje opinie wprost – opowiada Asia Kocon, Polka mieszkająca w Rovaniemi i zafascynowana Finlandią. – Nie lubią sprawiać innym ludziom problemów, wiec jak im coś nie pasuje, to wolą to zmilczeć, zamknąć w sobie. I wydaje mi się, że przez tą muzykę chcą się wyrazić i powiedzieć, co im w sercu gra – tłumaczy.

– Finowie są bardzo mocno zżyci z naturą. Można powiedzieć, że właśnie natura jest największym fińskim dziedzictwem, z którego zresztą są bardzo dumni. Nie chcą rozwijać miast, zabudowywać ich: nawet miedzy budynkami muszą być drzewa, być zielono – mówi Asia Kocon, która jest także blogerką o nicku Ostra Finka. – Finowie też muszą mieć wokół siebie przestrzeń. To po prostu ich wewnętrzna potrzeba, ale także pozwala uprawiać sporty, które są tu bardzo popularne. Pogodna, temperatura nie grają właściwie roli – dodaje.

wideo


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Gość: Joanna Kocon (blogerka, podróżniczka, przewodniczka, mieszka w Rovaniemi)
Data emisji: 22.10.2020
Godzina emisji: 22.08

pr

Czytaj także

Jak być świętym Mikołajem przez cały rok?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 18:15
- Interesuje nas model, w którym uda się zrozumieć, że solidarność nie kosztuje dużo, jeśli chodzi o realne pieniądze. Potrzeby w kwestii stypendiów są realne, a wyniki nieprawdopodobne - opowiada Dariusz Karłowicz, prezes Zarządu Fundacji Świętego Mikołaja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sisu, czyli parcie do przodu. O fińskiej filozofii szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 09:00
W 2019 roku Finlandia po raz kolejny uznana została za "najszczęśliwsze państwo na świecie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezenty, podarunki, dary

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 14:08
Temat? Trudno o inny: Black Friday i już tak zostanie do samych Świąt, po czym…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta Bożego Narodzenia – skąd tak właściwie się wzięły?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 23:00
Większość z nas jest przekonana, że Boże Narodzenie – a zwłaszcza Wigilia – są "od zawsze" takie same: tak samo ubrane drzewko, takie same potrawy, podobny, wesoły nastrój… Nie każdy zastanawia się nad genezą zwyczajów, które kultywujemy co roku.
rozwiń zwiń