Boże Narodzenie po polsku w... Himalajach

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 23:00
– Wigilia jest najtrudniejszym dniem podczas wypraw wysokogórskich, trudniejszym nawet niż odwrót, kiedy nie uda się zdobyć szczytu – mówi w Trójce Monika Rogozińska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/Mirelle
nac święta boże narodzenie rodzina wigilia 1200.jpg
Święta Bożego Narodzenia – skąd tak właściwie się wzięły?

Podtrzymanie polskich tradycji jest ważniejsze niż okazjonalne trudności. Na przekór śniegom, mrozom, wiatrom – Wigilia musi się odbyć wedle odwiecznej tradycji.

Cyfrowe Radio Gwiazdka. Posłuchaj! >>>

Jak o to dbali polscy himalaiści? Jak w najtrudniejszych warunkach "rekonstruowali" polski wigilijny obyczaj? Poza tym – jak w świecie postrzegany jest patriotyzm? Czy przyznawanie się do polskości i hołdowania narodowym obyczajom to coś nieprzystającego do współczesności? Są kraje i miejsca, gdzie przywiązanie do ojczyzny uchodzi za wyjątkową zaletę. A nawet jest się za to odznaczanym.


Posłuchaj
54:16 2020_12_23 22_04_55_PR3_Klub_Trojki.mp3 Polska Wigilia z widokiem na ośmiotysięczniki (Klub Trójki)

 

Między innymi o tym rozmawiamy z Moniką Rogozińską, która opowiada, jakie bożonarodzeniowe ozdoby oraz przysmaki himalaiści zabierali ze sobą na wyprawy i w jaki sposób komunikowali się z rodzinami. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Monika Rogozińska (polonistka, kulturoznawczyni, podróżniczka, taterniczka, himalaistka, ex-ratowniczka TOPR, wielka promotorka Polski, autorka książek, m.in. "Polowanie na Matkę", "Lot koło Nagiej Damy")
Data emisji: 23.12.2020
Godzina emisji: 22.06

Monika Małkowska/mk

Czytaj także

Ile zwierzęcia jest w człowieku?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 23:15
Pandemia sprawiła, że zwierzęta stały się nam bliższe. Chętniej adoptujemy je ze schronisk, traktując jako rodzinę zastępczą, a nawet po prostu jak rodzinę. Są i będą dyskutowane również prawa zwierząt, choć może lepiej byłoby mówić o obowiązkach człowieka wobec nich. Rzadko jednak zastanawiamy się, jak bardzo zwierzęta są obecne w naszej kulturze, obyczajach, postrzeganiu świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie te niegdysiejsze śniegi?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 14:07
– Chyba każdy tęskni za takim obrazkiem: wielkie, białe płaty, miękko padające za oknem, a wewnątrz mieszkania czy domu ciepło, jasno; roziskrzona choinka, pięknie ubrany stół, do tego aura miłości i wzajemnego zrozumienia. Banał? Oczywiście! Banał spopularyzowany przez tysiące filmów, miliony wysłodzonych pocztówek, miliony utworów muzycznych – mówiła, zapraszając na audycję o… śniegu Monika Małkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rovaniemi: tu zawsze spotkasz św. Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 23:15
To fińskie miasto leżące prawie dokładnie na granicy Koła Podbiegunowego, najbardziej znane jest z faktu, że jest tam siedziba świętego Mikołaja. Ale akurat o najsławniejszej postaci rozdającej prezenty w audycji Michała Żakowskiego nie mówiono zbyt dużo. Było za to dużo muzyki z tego regionu świata.
rozwiń zwiń