Ameryka Joe Bidena

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 23:00
Joe Biden został 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Świat wstrzymuje oddech i zadaje sobie pytania o przyszłość. Co zmieni się pod jego rządami? Jak teraz wyglądać będzie Ameryka? Gośćmi programu byli: Tomasz Wróblewski – dziennikarz, Sławomir Dębski – szef Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz Jakub Graca z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
Joe Biden podpisuje dwa dekrety dotyczące reakcji administracji na kryzys gospodarczy
Joe Biden podpisuje dwa dekrety dotyczące reakcji administracji na kryzys gospodarczyFoto: PAP/EPA/Ken Cedeno / POOL

Za Ameryką burzliwy okres przekazania władzy. Podważanie rzetelności wyników wyborów, atak na Kapitol, a finalnie 26 tys. żołnierzy Gwardii Narodowej, dbających o porządek i bezpieczeństwo podczas zaprzysiężenia Joe Bidena.  Na współpracy demokratów z republikanami pojawiły się pewne rysy – zauważa Tomasz Wróblewski, dziennikarz.  Biden raczej nigdy nie był człowiekiem, który prezentował jakiś jednolity system wartości czy patrzenia. Zazwyczaj dostosowywał się do otoczenia. Jest człowiekiem partii. Zawsze był taki, jak ona – dodaje.

Joe Biden 280 Forum.jpg
Joe Biden prezydentem USA. Repetowicz: jest szereg pilnych działań, które musi podjąć

Budynek kapitolu. Budynek Kapitolu / shutterstock.com/Andrea Izzotti

Czego możemy spodziewać się po prezydenturze Bidena?

Joe Biden White House Jan. 20, 2021 mid-epa08954620.jpg
Andrzej Dąbrowski: Joe Biden opowiedział się po stronie krytyków poprzedniego prezydenta

 Musimy przyjąć, że to będzie prezydentura dyskusji, konfliktów, debat i ścierających się dwóch nurtów. Jeśli chodzi o kwestie gospodarcze, Biden jest silnym odwróceniem tego, co widzieliśmy za Donalda Trumpa. Ameryka może spodziewać się jeszcze więcej regulacji, podwyżek podatków, wielu świadczeń socjalnych oraz wsparcia środowisk proekologicznych – zaznacza dziennikarz.

Zaprzysiężenie Joe Bidena / Watch Joe Biden get sworn in as the 46th president of the United States / CNBC Television

Nastąpi rozłam w biednowskiej administracji?

 Biden jest przedstawicielem mainstreamu partii demokratycznej. Jeśli można byłoby znaleźć gdzieś wzorzec establishmentu demokratycznego, to on dokładnie by się w niego wpisywał. Jest silnie nastawiony na wzmacnianie więzi i odbudowanie sojuszy  prognozuje Sławomir Dębski, szef Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.  Administracja Biedna to fachowcy z doświadczeniem w kilku urzędach. Niektórzy zaczynali już za czasów Clintona. Warto zaznaczyć, że tej grze jest też drugie środowisko, bardziej radykalne. Ono za swój proporzec poczytuje Kamalę Harris, panią wiceprezydent. Te dwa środowiska, będą ze sobą rywalizować w administracji. Biden powiedział, że nie planuje ubiegać się o kolejną kadencję. W sposób naturalny pojawi się w pewnym momencie pytanie: Gramy na Bidena, czy promujemy Kamalę Harris. Ona musi zostać zauważona, żeby mieć szansę startować na urząd prezydenta w następnych wyborach. Może więc wystąpić spór o program – kontynuuje Dębski.

Posłuchaj
53:36 2021_01_21 22_05_55_PR3_Klub_Trojki.mp3 Klub Trójki 21 stycznia godz. 22:05

 

Wyborcy Trumpa

– Na korzyść demokratów będzie przemawiać sytuacja partii republikańskiej. Nadal zdecydowana większość wyborców, którzy głosowali na Trumpa uważa, że wybory nie były uczciwe. Jeszcze większa grupa wyraża swoje poparcie dla byłego prezydenta, mimo że wydarzeniami na Kapitolu znacząco zmniejszył swoje szanse na elekcję. Przyszłość partii republikańskiej jest bardzo niepewna. Nie można wykluczyć przełomu. Duża część wyborców czuje się mocno związana z Trumpem  dodaje Jakub Groc z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.

Nowi wrogowie publiczni? 

Wybory prezydenckie mocno podzieliły amerykańskie społeczeństwo. Czy za rządów Bidena nadal widoczna będzie tendencja przeciwko konserwatystom? Czy każdy, komu coś nie podobało się w wyborach, stanie się wrogiem publicznym? – Niewątpliwie widzimy to na dość dużą skalę. Na razie głównie jeśli chodzi o niezależne instytucje czy fundacje, które zapowiadają, że będą monitorować dawnych polityków czy urzędników Trumpa. Będą patrzeć na to, jakie firmy przyjmują ich do pracy i ewentualnie naciskać, atakować i bojkotować te instytucje. Dopóki takie inicjatywy nie staną się linia polityczną rządu, nie będą one zagrożeniem – zauważa Tomasz Wróblewski. 

– Wystąpienie inauguracyjne Bidena było próbą pogodzenia skłóconych środowisk. Jednak jego wyraźne podzielenie społeczeństwa na tych, którzy reprezentują tradycje i wartości liberalne Ameryki i na tych, którzy są im przeciwni, jest pokazaniem postrzegania ich jako "dobrych" i "złych". To jest zaczynem pewnego konfliktu: Jeśli nie jest z nami, demokratami, to jesteś nacjonalistą i trumpistą, czyli wszystkim, co najgorsze. Bieden zapominał o tym, że wśród tych milionow głosujących na Trumpa są też konserwatyści, którzy nie są faszystami czy rasistami, a po prostu mają inne postrzegania świata – dodaje dziennikarz. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Tomasz Wróblewski (dziennikarz), Sławomir Dębski (szef Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych), Jakub Graca (Centrum Inicjatyw Międzynarodowych)
Data emisji: 21.01.2021
Godzina emisji: 23.00

zch/kr

Czytaj także

Pierwsze ruchy polityczne Joe Bidena. Kuźmiuk: czeka go ogromna praca

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 18:47
- Trzeba patrzeć realistycznie na to, co dzieje się w USA. Ameryka jest podzielona jak nigdy dotąd i wszystko wskazuje na to, że to podziały bardzo głębokie. Joe Bidena czeka ogromna praca - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. Gościem audycji był również Czesław Mroczek, poseł KO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joe Biden przedstawił plan walki z pandemią. "Nie uporządkujemy tego bałaganu w ciągu jednego dnia"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 22:00
W pierwszym dniu urzędowania prezydent USA Joe Biden przedstawił narodowy program walki z pandemią koronawirusa. Plan opiera się na przyspieszeniu szczepień, dofinansowaniu służby zdrowia oraz zwiększeniu liczy testów na COVID-19. Prezydent USA wprowadził też obowiązek noszenia maseczek w budynkach federalnych oraz środkach transportu zbiorowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej: oczekujemy dobrej współpracy z prezydentem Joe Bidenem

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 06:56
Liderzy Polonii amerykańskiej deklarują chęć współpracy z nową administracją prezydencką. Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, Frank Spula w rozmowie z Polskim Radiem podkreślił, że mimo zmiany władzy, sprawy łączące Polskę i Stany Zjednoczone pozostają niezmienne.
rozwiń zwiń