"Podziel się odrobiną ciepła". Pomoc zwierzętom zimą

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 23:00
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce (OPP) zostało założone w 1864 roku, po upadku powstania styczniowego. Była to druga na świecie tego typu organizacja – po powstałym kilka lat wcześniej brytyjskim – Królewskim Towarzystwie i pierwsze w Polsce stowarzyszenie społeczne działające w sposób ciągły i zorganizowany.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Elena Fragoso

Długa historia pomocy zwierzętom

Jednym z założycieli Towarzystwa był Adolf Dygasiński, a następnie współpracowali z Towarzystwem między innymi: Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski i wielu wybitnych Polaków. Obecnie Towarzystwo ma 83 oddziały w całym kraju. Prowadzi też własne schroniska oraz pomaga innym schroniskom dla zwierząt.


Posłuchaj
51:48 2021_01_25 22_07_12_PR3_Klub_Trojki.mp3 Jak mądrze pomagać zwierzętom zimą? (Klub Trójki)

 

"Podziel się odrobiną ciepła" to hasło jednej z obecnie prowadzonych akcji TOZ. Akcji, której celem jest zwrócenie uwagi na zwierzęta, które potrzebują pomocy w czasie zimy.

– Akcja ma na celu uwrażliwienie wszystkich mieszkańców Polski na to, co dzieje się obok nas – na naszych podwórkach, w naszych piwnicach. Ma na celu uzmysłowienie, że tam mogą być zwierzęta wymagające naszej troski, naszej interwencji. Kilkadziesiąt lat temu normalne było to, że nasze babcie czy mamy dokarmiały bezdomne zwierzęta. To w dzisiejszym świecie gdzieś zanikło – zwraca uwagę Michał Dąbrowski, dyrektor zarządzający Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce.

Chore bezdomne zwierzę – jak mu pomóc? 

Drugim problemem porzuconych zimą zwierząt jest podatność na choroby. Według obowiązującego w Polsce prawa, opiekę zdrowotną nad chorymi i bezdomnymi kotami, psami i innymi zwierzętami powinna sprawować gmina, w której się one znajdują. – Gdy zwierzę jest chore i cierpi, nie wahajmy się zgłosić do urzędu gminy, bo zgodnie z prawem musi ona zareagować i objąć zwierzę leczeniem – apeluje gość Elżbiety Korczyńskiej

 W przypadku braku chęci pomocy ze strony gminy Michał Dąbrowski prosi o skontaktowanie się z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami pod adresem mailowym toz@toz.pl.

Idzie zima, budy ni ma!/Świat Rolnika

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Danuta Mikusz-Oslislo (prezes Oddziału w Zabrzu, TOZ w Polsce, sekretarz ZG TOZ w Polsce, wieloletnia działaczka społeczna, zaangażowana w działanie na rzecz praw zwierząt w Polsce), Michał Dąbrowski (dyrektor zarządzający Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce)
Data emisji: 25.01.2021
Godzina emisji: 22.08

kr

Czytaj także

Kto może adoptować psa ze schroniska?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 19:00
Bohaterka reportażu chciała adoptować psa ze schroniska. Jak przyznaje w rozmowie z Urszulą Żółtowską-Tomaszewską mimo kolejnych wizyt w schronisku nie umożliwiano jej spacerów z wybranym psem. Pierwsze wspólne wyjście w towarzystwie wolontariuszy, opiekujących się zwierzęciem, odsuwano o kolejne tygodnie…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko ludzie potrzebują pomocy. Działalność schronisk dla zwierząt w czasie epidemii

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 09:21
– Mamy 40 bezdomnych psów, koty, 60 bocianów, dziewięć saren, trzy lisy, ptaki drapieżne, sowy, kruki. Wszystkie są na naszym utrzymaniu i codziennie muszą być nakarmione, oporządzone i leczone – mówi lekarz weterynarii Radosław Fedaczyński z Centrum Adopcyjnego Lecznicy "Ada" w Przemyślu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Azyl dla czworonożnego weterana

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 14:45
Kupuje się je do służby, szkoli, pracuje z nimi: zabezpieczają mecze i imprezy, tropią przestępców i zaginione osoby. Po zapachu są w stanie zlokalizować narkotyki i podłożoną bombę. Psi i konni funkcjonariusze dbają codziennie o nasze bezpieczeństwo. A co potem?
rozwiń zwiń