Odejście księcia Filipa a przyszłość Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 23:00
W poniedziałkowym "Klubie Trójki" kontynuowaliśmy rozmowę o księciu Edynburga – Filipie. Czy odejście symbolu "Wielkiego Pokolenia" wpłynie na Wielką Brytanię, która od paru lat i tak przechodzi dosyć poważny kryzys tożsamościowy?
Brytyjczycy na znak pamięci o zmarłym księciu Filipie m.in. umieszczają jego zdjęcia w oknach
Brytyjczycy na znak pamięci o zmarłym księciu Filipie m.in. umieszczają jego zdjęcia w oknachFoto: PAP/EPA/JOSHUA BRATT

Książę Filip Sopot 1200 PAP.png
Książę Filip był zachwycony Polską. Niezwykłe nagranie z 1975 roku

Najtrudniejszy egzamin

Jak wskazał Łukasz Jasina, Wielka Brytania miała szczęście wyjść z drugiej wojny światowej jako "w wielu sprawach przegrana, ale zwycięska". To właśnie dlatego pokolenie Brytyjczyków pamiętające tamten okres jest dziś nazywane "wielkim" lub "wspaniałym". 

– Pokolenie księcia Filipa bardzo dobrze zdało trudny egzamin. Inne pokolenia być może nie miały tak trudnych egzaminów i nie mogły się wykazać. Społeczeństwo Wielkiej Brytanii, z punktu widzenia postawy obywatelskiej, dało sobie radę z tym wyzwaniem – powiedział w audycji dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Posłuchaj
53:51 2021_04_12 22_05_19_PR3_Klub_Trojki.mp3 Koniec pewnej epoki. Jak odejście księcia Filipa odmieni postrzeganie brytyjskiej monarchii? (Klub Trójki)

 

Początek końca?

Od 9 kwietnia w związku ze śmiercią księcia Edynburga zdążyło wydarzyć się już sporo. Izba Gmin, skracając przerwę wielkanocną, zebrała się w poniedziałek, żeby uczcić pamięć zmarłego małżonka królowej Elżbiety II. Jednocześnie jego odejście wywołało w Wielkiej Brytanii debatę o zasadności istnienia rodziny królewskiej. 

– Na pewno ogromnym przełomem psychologicznym będzie odejście królowej – bardzo niewielu Brytyjczyków pamięta jakąkolwiek inną osobę na tronie – mówił Przemysław Biskup. – Decydujący dla przyszłości monarchii będzie potencjalny, ale jednak dosyć realny scenariusz rozkładu Zjednoczonego Królestwa, który znacząco zmieni postrzeganie monarchii – podsumował gość "Klubu Trójki".

🔊Tu mówi PISM❗️ W dzisiejszym podcaście Łukasz Jasina w rozmowie z Przemysławem Biskupem porusza kwestię śmierci księcia...

Opublikowany przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych - PISM Piątek, 9 kwietnia 2021

***

Książę Filip był małżonkiem królowej Elżbiety II przez ponad 73 lata. Zmarł w piątek 9 kwietnia rano, dwa miesiące przed swoimi setnymi urodzinami. Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 17 kwietnia o godz. 15.00 w Windsorze i nie będzie miał charakteru państwowego, co w dużej mierze odzwierciedla jego życzenie – ogłosił w sobotę Pałac Buckingham.

Pierwszej części rozmowy mogli Państwo posłuchać w sobotniej audycji "Świat i ludzie" – Czy śmierć księcia Filipa zjednoczy podzielonych Brytyjczyków? 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: 
Łukasz Jasina
Gość:
 dr Przemysław Biskup (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 12.04.2021
Godzina emisji: 22.05

IAR/kr

Czytaj także

Książę Filip i królowa Elżbieta: powiedzą, że jesteśmy zakochani

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 15:16
Brytyjska monarchini Elżbieta II i jej mąż Filip byli najbardziej znaną na świecie parą królewską XX wieku. Mało kto jednak wie o roli, jaką odegrał na wczesnym etapie ich związku pewien amerykański musical i pochodząca z niego piosenka miłosna…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Postać księcia Filipa. "Był bardzo dobrym wzorcem dla swoich dzieci"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 21:04
- Książę Filip należy do generacji, która miała bardzo silne poczucie publicznego obowiązku. Podobnie jest z jego dziećmi. Książę Karol, co by o nim nie mówić, jest patronem ponad 400 organizacji charytatywnych, to samo księżniczka Anna. Był bardzo dobrym wzorcem dla swoich dzieci - powiedziała o księciu Filipie Elżbieta Królikowska-Avis, wieloletnia korespondentka mediów z Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Innowator", "modernizator monarchii". Brytyjska prasa wspomina księcia Filipa

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 11:47
"Władza królewska to rola, którą osiąga się przez urodzenie lub małżeństwo. Ale książę Filip był także, być może paradoksalnie, pionierem profesjonalizacji królewskości jako zawodu. Jego pracowitość, podobnie jak pracowitość królowej, przyczyniła się do zmiany kształtu powojennej monarchii" - wspomina małżonka Elżbiety II brytyjski "The Guardian".
rozwiń zwiń