"Z dalekiego kraju". Jan Paweł II na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 23:00
Dzień 13 maja 2021 roku to dzień 40. rocznicy zamachu, jakiego Ali Agca dokonał na papieża Jana Pawła II. Jan Paweł II to nie tylko postać ważna dla Kościoła katolickiego w Polsce i na świecie, ale i dla naszej kultury. W czwartkowym "Klubie Trójki" omówiliśmy i przypomnieliśmy filmy poświęcone Ojcu Świętemu. Pierwszym z nich jest filmowa biografia papieża "Z dalekiego kraju" zrealizowana właśnie w roku 1981. 
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

frances mcdormand forum-1200.jpg
Oscarowe legendy tuż po święcie kina

Z polską historią w tle

"Z dalekiego kraju" to historia o burzliwych i często tragicznych dziejach Polski lat 1920-1980. W obrazie Krzysztofa Zanussiego małego Karola Wojtyłę poznajemy w 1926 roku podczas kolacji wigilijnej. Parę lat później Niemcy napadają na Polskę i wybucha II wojna światowa. Młody Wojtyła szuka schronienia w domu kardynała Wyszyńskiego.

Na kanwie losów Karola Wojtyły powstała spokojna i precyzyjna opowieść o tych skomplikowanych dniach naszej ojczyzny. Film pozwala widzowi zrozumieć, jak osobiste przeżycia z czasów młodości miały wpływ na ukształtowanie się poglądów papieża Jana Pawła II.
Jak wspomina Zanussi, motywacją do nakręcenia "Z dalekiego kraju" było poczucie zobowiązania – w Polsce właśnie trwał Karnawał Solidarności.  To był film, którego nie było wolno odmówić, bo pewnie trafiłby w ręce jakiegoś amerykańskiego rzemieślnika – przyznał reżyser.
Posłuchaj
52:26 2021_05_13 22_06_08_PR3_Klub_Trojki.mp3 Minęło 40 lat od zamachu na papieża Jana Pawła II. Krzysztof Zanussi o filmowych biografiach Ojca Świętego (Klub Trójki)
 
Świadek swoich czasów
Zanussi rozpoczął prace nad filmem w czasie, gdy jeszcze nie było zbyt wiele wiadomo ani o samym Janie Pawle II, ani o jego pontyfikacie – wtedy Karol Wojtyła był papieżem zaledwie od około roku. To zadecydowało o kształcie scenariusza. – Musiałem sobie założyć, że mam powiedzieć o moim bohaterze jak najmniej. Dlatego cały akcent położyliśmy na to, skąd ten bohater przyszedł, z jakiego kraju. Bardzo zaciążyła mi mądra uwaga, jaką podzielił się ze mną Andriej Tarkowski. Powiedział: zrób tak, żeby to papież był świadkiem swoich czasów, a nie bohaterem – wspomina Krzysztof Zanussi.
W audycji Łukasz Jasina i Krzysztof Zanussi poruszyli także temat adaptacji sztuki Karola Wojtyły "Brat naszego Boga", która powstała kilkanaście lat po "Z dalekiego kraju".

Wywiad: Krzysztof Zanussi - "Z dalekiego kraju"/Pallotti TV | www.pallotti.tv

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Łukasz Jasina
Gość: prof. Krzysztof Zanussi (reżyser, scenarzysta, producent filmowy)
Data emisji: 13.05.2021
Godzina emisji: 22.06

mat. promocyjne/kr

Czytaj także

Stali w braku stabilizacji. Na scenie politycznej Armenii

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 23:00
W Armenii po wojnie z Azerbejdżanem trwają zmiany polityczne. Co dzieje się w Erywaniu po dymisji premiera Paszyniana? Czy zawieszona między Azerbejdżanem, Turcją i Rosją Armenia jest bezpieczna? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francuska polityka historyczna

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 23:15
5 maja minęła 200. rocznica śmierci Napoleona. Z tej okazji prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosił przy jego grobie bardzo ważne przemówienie. Data ta stanowi doskonały pretekst, aby porozmawiać o tym, co Francuzi myślą o cesarzu, ale także o francuskiej polityce historycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Napoleon Bonaparte: ile prawdy jest w jego micie?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 23:15
Ciąg dalszy rozmowy o historycznej roli Napoleona z okazji dwusetnej rocznicy jego śmierci. O tym, jakim był wojskowym, politykiem, a jakim człowiekiem, opowiadał historyk Adam Zamoyski, autor książki "Napoleon. Człowiek i mit".
rozwiń zwiń