Polak, Węgier, dwa bratanki? Przyjaźń polsko-węgierska na przestrzeni lat

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 23:10
Jakie są historyczne i kulturowe źródła przyjaźni polsko-węgierskiej? Jak relacja między krajami zmieniała się w biegu historii? Co wspólnego mają z tym postaci bohaterów narodowych? Jak ich czyny postrzegane są obecnie? 
Flaga Węgier
Flaga WęgierFoto: lonndubh/Shutterstock

Jeden z polskich legionistów, Teofil Łapiński, który w 1849 roku walczył za wolność węgierską, został zapytany o to, co jego zdaniem oznacza przyjaźń polsko-węgierska. Odpowiedział, że dla niego to "miłość i interes". Wyjaśnił, że interesy, możemy zauważyć, gdy patrzymy na mapę Europy lub łączącą nasze kraje historię. Miłość to zaś wielka sympatia, którą mieszkańcy Polski i Węgier żywią do siebie nawzajem. Czasem trudno ją nawet racjonalnie wyjaśnić – powiedziała Orsolya Zsuzsanna Kovács, ambasador Węgier w Polsce.

 Sądzę, że słowa Łapińskiego są aktualne również dziś. Nawet w najtrudniejszych momentach historycznych, nasza przyjaźń i solidarność zawsze się sprawdzały. Możemy przywołać chociażby rok 1856, kiedy to na Węgrzech wybuchła rewolucja powołująca się na wydarzenia poznańskie. Po jej stłumieniu dostaliśmy ogromną pomoc od Polaków, czego nigdy nie zapomnimy – dodała.

Posłuchaj
54:31 2021_09_14 22_05_21_PR3_Klub_Trojki.mp3 Przyjaźń polsko-węgierska kiedyś i dziś (Klub Trójki)

 

Próba braterstwa

– Wielką próbą był czas II wojny światowej. Z przyczyn historycznych Węgry trafiły na niemiecką stronę barykady. Mimo to rząd miał odwagę przyjąć Polaków. W tamtym czasie byliśmy oficjalnymi wrogami. Nie było jednak mowy, by odmówić pomocy ludziom uciekającym z Polski, którzy potrzebowali schronienia w naszym kraju. To wydarzenie pokazało, że nawet w tak trudnych sytuacjach geopolitycznych miłość może być żywa i obecna między narodami – wyjaśniał Mihály Rosonczy-Kovács, analityk polityki polskiej.

Pomoc podczas II wojny światowej

– O wydarzeniach wojennych mówił w tamtym czasie ówczesny premier Węgier. Twierdził, że ze strony naszego kraju jest sprawą honoru, by nie brać udziału w żadnej sprawie skierowanej przeciwko Polsce. Mimo że formalnie byliśmy wrogami, przyjęliśmy ponad trzydzieści tysięcy polskich uchodźców. Co więcej, na Węgrzech działała jedyna polska szkoła, która wystawiał uczniom polskie świadectwa. Dla naszego kraju wsparcie Polaków było sprawą honorową – mówiła ambasador. 

Węgry. Historia w 15 minut. Państwa, które lubią Polskę. / Historia w 5 minut

Stefan Batory i Józefa Bem

– Postać Batorego jest znacznie bardziej popularna w Polsce, niż na Węgrzech. Czasy istnienia Siedmiogrodu odgrywają ważną rolę w pamięci historycznej naszego kraju. Był to moment, w którym zostały nam zagwarantowane niepodległość i niezależność – powiedział Mihály Rosonczy-Kovács.

– Przykładem odwrotnym jest postać generała Józefa Bema, który z kolei jest znacznie bardziej znany na Węgrzech, niż w Polsce. Uznajemy go za bohatera narodowego. Każde dziecko wie, kim był i zna go jako Ojczulka Józefa Bema – dodała Orsolya Zsuzsanna Kovács.

Polacy Inspirują – Józef Bem / Jagielloński 24

Wacław Felczak

– To ważna postać dla narodu oraz dla mnie prywatnie. Od dzieciństwa dorastałam w duchu przyjaźni mojej rodziny z Felczakiem. Jest pierwszym Polakiem, którego poznałam. W moim mniemaniu to postać idealna. Był historykiem, profesorem uniwersyteckim z niesamowitym życiorysem. Kilkakrotnie siedział w więzieniu i znany był ze swej niezłomnej postawy. W latach siedemdziesiątych napisał historię Węgier. Wykładał gościnnie na uniwersytecie w Budapeszcie i to tam zachęcał młodzież do zakładania partii i walki o sprawy wspólnotowe. Przez naród węgierski jest postrzegany jako przykład, jest to często podkreślane przy wielu okolicznościach. Co ciekawe, zmarł w dniu święta narodowego, co dla wielu stanowi dodatkowe umocnienie w przekonaniu na temat jego osoby – podkreśliła ambasador.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michalina Szymborska
Goście: Orsolya Zsuzsanna Kovács (ambasador Węgier w Polsce), Mihály Rosonczy-Kovács (analityk polityki polskiej)
Data emisji: 14.09.2021
Godzina emisji: 22.05

zch

Czytaj także

Kolekcje dla siebie i dla narodu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 23:15
Polska nie jest krajem zasobnym w arcydzieła. Nie zawsze tak było, jednak historia sprawiła, że byliśmy wielokrotnie z nich ograbiani. Zwłaszcza, gdy nie było naszego państwa na politycznej mapie świata. Po II wojnie światowej polskie muzea z trudem odzyskiwały siły: większość cenniejszych zabytków wymagała zabiegów konserwatorskich, niektóre skarby – dla ich ocalenia – wywieziono za granicę, upaństwawiano prywatne majątki, w których znajdowały się często wartościowe zbiory.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Perspektywy bezpieczeństwa Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 23:00
Rośnie dynamika wydarzeń politycznych, szczególnie po rozpoczęciu wielkich rosyjsko-białoruskich manewrów przy naszej granicy. W jakim kierunku rozwiną się scenariusze wydarzeń w Europie i na świecie? Czy nasz kraj jest bezpieczny?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy grozi nam obojętność?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 23:15
Właśnie swoją premierę miał przygotowany przez Szlachetną Paczkę "Raport o obojętnieniu", jego wnioski są zatrważające. Pomagamy mniej, a obojętność stała się naszą reakcją obronną na trudny, pandemiczny czas. Ponad 40 procent organizacji pozarządowych zawiesiło większość swoich działań sprzed pandemii, a w 2020 roku tylko 5 procent Polaków pracowało w charakterze wolontariuszy.
rozwiń zwiń