"Nieźle się zapowiadało". Autobiografia Jana Suzina

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 16:00
W latach 50. ubiegłego wieku telewizja w Polsce dopiero raczkowała. To była improwizacja, nikt nic nie wiedział, nie było odpowiednich stanowisk ani etatów. Ludzi do pracy ściągano z najdziwniejszych miejsc (choć głównie z radia). Tak było również w przypadku Jana Suzina, architekta, który został jednym z najpopularniejszych polskich prezenterów telewizyjnych i lektorów filmowych.
Jan Suzin z żoną Alicją Pawlicką w 2002 roku
Jan Suzin z żoną Alicją Pawlicką w 2002 rokuFoto: Ireneusz Sobieszczuk/PAP

Wiele lat po śmierci Jana Suzina jego żona – aktorka Alicja Pawlicka – odnalazła w domowym archiwum maszynopisy męża. Okazało się, że ukradkiem pisał wspomnienia.

Posłuchaj
53:06 2021_09_22 22_06_05_PR3_Klub_Trojki.mp3 Architekt i spiker. Historia Jana Suzina (Klub Trójki)

Zawód prezenter 

– Gdy telewizja zaczynała raczkować, byłam panienką z warkoczykami w szkolnym fartuszku. Jan Suzin bardzo szybko mnie jednak czegoś nauczył. Wtedy nie miałam jeszcze pojęcia, że za kilka lat ja też będę siedziała w studiu. Zaobserwowałam, że kiedy inni spikerzy pojawiali się na ekranie, ludzie siedzący przed telewizorem cały czas rozmawiali. Głównie o spikerze, a nie o tym, co mówił. Jednak gdy pojawiał się Suzin, wszyscy milkli i słuchali. Mówić zaczynali, dopiero gdy rozpoczynał się program, który zapowiadał spiker – powiedziała Halszka Wasilewska, dziennikarka, reporterka, publicystka i wydawca książki.

– Wiadomo było, że dany film można było zobaczyć w kinie. Ale Suzin pojawiał się tylko raz. Następnego dnia nie było powtórki, a on zapowiadał już zupełnie inny tytuł – dodała.

Telewizyjne początki

– Niesamowite było dla mnie, że Suzin zebrał sobie widownię w taki pęczek widzów i nim się wachlował, rządził nimi. Zastanawiałam się, co takiego robił, że ludzie chcieli go słuchać. Panie zwracały uwagę na jego aksamitny głos. Mężczyźni patrzyli na dystynkcję i swobodę. Po raz pierwszy pomyślałam sobie wtedy, że telewizja to budowanie wzorca i można wykorzystywać to we właściwy sposób. Wiele razy przypominałam sobie moje pierwsze kontakty z tym medium rządzącym ludźmi, jakim jest ekran telewizora – mówiła dziennikarka.

– Warto dodać, że pierwszą pracą Jana Suzina było biuro projektowe. Pewnego dnia w tramwaju spotkał Olgę Lipińską, która jechała do organizującej się telewizji. Powiedziała mu, żeby pojechał razem z nią na konkurs dla spikerów. Tak się zaczęła jego historia. Wygrał rywalizację, mimo że w konkursie startowało 2 tys. kandydatów – usłyszeliśmy.

Jan Suzin rozpoczął pracę w Telewizji Polskiej jako 25-latek, w 1955 roku. Na emeryturę odszedł dokładnie 41 lat później, 26 listopada 1996 roku. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Halszka Wasilewska (dziennikarka, reporterka, publicystka i wydawca książki)
Data emisji: 22.09.2021
Godzina emisji: 22.06

zch

 

Czytaj także

"Ekstaza św. Franciszka". Wędrówka sentymentalna śladami Izabelli Galickiej

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 23:13
W 1964 roku Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska – dwie młode historyk sztuki, na plebanii w Kosowie Lackim, odkryły obraz "Ekstaza św. Franciszka", autorstwa El Greca. Sensacyjna historia zapewne nie byłaby znana, gdyby nie udało się jej uwiecznić na kartach książki. Prace nad wydawnictwem przyczyniły się jednak nie tylko do spisania wspomnień, ale dały też początek pięknej przyjaźni. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia Europejska vs Polska. "Konflikt będzie się rozwijał długo"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 23:00
Jak się maluje przyszłość Polski w Unii Europejskiej? Czy mamy do czynienia z konfliktem? Z czego wynika różnica poglądów i w jaki sposób może oddziaływać to na społeczeństwo? Odpowiedzi na te pytania w "Klubie Trójki" szukał Piotr Gontarczyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie z wadą słuchu. Trwa Międzynarodowy Tydzień Głuchych

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 23:17
W ostatnią niedzielę września corocznie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Głuchych, a poprzedza go, w tym roku rozpoczynający się 20 września, Międzynarodowy Tydzień Głuchych. To okazja do przyjrzenia się potrzebom osób z dysfunkcją słuchu i refleksji dotyczących tego, jak ważne jest ułatwienie im dostępu do sfer życia, w których wciąż napotykają na liczne bariery.
rozwiń zwiń