X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bohater na uboczu

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2010 11:20
Szymon Wiesenthal, słynny łowca nazistów, cudem przeżył wojnę. Kochał Izrael, ale nigdy do niego nie wyemigrował.
Audio

W księgarniach ukazała się książka izraelskiego dziennikarza Toma Segeva "Szymon Wiesenthal. Życie i legenda". To historia życia i działalności słynnego łowcy nazistów, dzięki któremu schwytano i skazano wielu hitlerowskich zbrodniarzy, m.in. Adolfa Eichmanna. W Izraelu miała ona doskonałe recenzje. 

- To historia odbrązowiona. Pokazuje dramat człowieka, który w gruncie rzeczy był sam, działał w samotności i był trochę takim Don Kichotem – mówił tłumacz książki Michał Sobelman.

Wiesenthal żył 98 lat. W czasie okupacji podejrzewany był przez swoich rodaków o współpracę z Gestapo, jak się potem okazało, niesłusznie. Był też więźniem wielu obozów koncentracyjnych. Kiedy trafił do Auschwitz, od śmierci ocalił go Józef Cyrankiewicz, późniejszy premier PRL. Potem, jak przypomniał Sobelman, Wiesenthal był skłócony z kilkoma polskimi działaczami partyjnymi m.in. z dawnym wiceministrem kultury, z którym wcześniej razem byli w Auschwitz. Po marcu 1968 roku stał się jednym z negatywny bohaterów kampani antytysemickiej i porównywano go do niemieckich rewanżystów. 

Wiesenthal był syjonistą, kochał Izrael, ale nigdy do niego nie wyemigrował. Zamieszkał w Wiedniu. Jak się okazuje, nie lubił też Bena Guriona, ojca założyciela państwa żydowskiego. W samym Izraelu był osobą kontrowersyjną i przez wiele lat niedocenianą. 

Zdaniem Sobelmana, największą zasługą Wiesenthala nie było to, iż szukał nazistów, ale to, że starał się zachować pamięć o Holocauście. -  W przeciwieństwie do innych uratowanych z Zagłady nie zapomniał o tym. Tkwił w tym, nie budował swojej rodziny i stał się obsesyjnym strażnikiem Holocaustu – stwierdził.  

Gość "Klub Trójki" przyznał, że kiedy po raz pierwszy przeczytał książkę Segeva miał wrażenie, że autor robi krzywdę swojemu bohaterowi. - Wychodzi tu człowiek z kompleksami, który walczy o sławę, stanowisko, pieniądze i wpływy. To nie jest bohater niezłomny jak Janosik – powiedział. 

Wielu może być zaskoczonych tym, że przyjaźnił się m.in. z Kurtem Waldheimem, sekretarzem generalnym ONZ, który podejrzany był o zbrodnie wojenne na Bałkanach oraz z Albertem Speerem, w czasie wojny jednym z najważniejszych współpracowników Hitlera.

Aby wysłuchać rozmowy "Bohater na uboczu”, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21.00.

(miro)

Czytaj także

Heinrich Himmler

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2008 07:00
Heinrich Himmler to twarz nazistowskiego zła, niezwykle okrutnego i banalnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

199 dni piekła

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2010 16:00
Każdy miał własny Auschwitz, to był jeden obóz, ale los każdego był inny, każdy był w innym kręgu piekła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łowca nazistów

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 10:54
Szymon Wiesenthal wspólpracował z Mossadem i przyjaźnił się z byłymi nazistami - wynika z jego najnowszej biografii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodniarz wojenny nie doczekał procesu

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 06:50
Niemiecki sąd poinformował, że jeszcze przed procesem zmarł 89-letni Samuel Kunz, trzeci najbardziej poszukiwany podejrzany o zbrodnie hitlerowskie, były strażnik obozu zagłady w Bełżcu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urodzona pod szczęśliwą gwiazdą?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2010 13:00
Pianistka Stella Czajkowska jest jedną z kilku znanych osób ocalałych z komory gazowej w Oświęcimiu. Całemu jej życiu towarzyszył "szczęśliwy" przypadek. Czy jednak Stella może nazwać swoje życie szczęśliwym?
rozwiń zwiń