X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przypatrz się, tak wygląda karaluch

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2010 14:02
Książka "Dzisiaj narysujemy śmierć" powstała dzięki zachęcie Hanny Krall. - Czy możemy tego nie robić? - zapytała Wojciecha Tochmana, który wahał się, czy pisać o ludobójstwie w Rwandzie.
Audio

- Bardzo wielu ludzi w Polsce nie wiedziało, co tam się stało – powiedział Wojciech Tochman w "Klubie Trójki".

Jego zdaniem, jeżeli ktoś nie potrafi opowiedzieć w kilkudziesięciu prostych zdaniach, co się wydarzyło w Rwandzie w 1994 roku, to opowiada się po stronie katów. Bo ludobójcom nie chodzi tylko o zabicie masy ludzi, chodzi o wymazanie ich z naszej pamięci.

 – Dlatego jeśli my, jako świadkowie, którzy mieliśmy wtedy radio, telewizję i Internet, nie potrafimy powiedzieć o tym, co tam się stało i kim były ofiary, to tak naprawdę realizujemy zamiar sprawców – dodał.

W Rwandzie palono dowody tożsamości ofiar, usuwano ich nazwiska z ksiąg parafialnych i dokumentów państwowych, a w Srebrenicy niszczono meczety i synagogi. Zawsze w tym samym celu - aby wymazać ślad istnienia całej masy ludzi.

Ale świadków nie da się wymazać, ich pamięci też nie.

W rozmowie z Jerzym Sosnowskim pisarz zauważył, że jest pewna zasada, obowiązująca, gdy mówi się o masowych mordach, próbach eksterminacji. - Kat żąda milczenia, ofiara oczekuje pamięci – powiedział.

I tę pamięć Tochman stara się przywracać w swojej najnowszej książce "Dzisiaj narysujemy śmierć". Słowami ofiar, ale i katów, przybliża przebieg tragicznych wydarzeń i próbuje zrozumieć.

O ile da się zrozumieć. - Nawet po Auschwitz, tego, co stało się w Rwandzie, nie można było sobie wyobrazić – powiedział w Trójce.

W Rwandzie, w ciągu 100 dni 1994 roku, przedstawiciele plemienia Hutu zamordowali od 800 tysięcy do miliona członków plemienia Tutsi. Większość zabójstw dokonano maczetami.

Jak przekonać istoty ludzkie, by zaczęły zabijać przedstawicieli tego samego gatunku? Dlaczego nie powstrzymano ludobójstwa w Rwandzie, jeśli już kilka miesięcy wcześniej były sygnały o zbliżaniu się masakry?

Aby wysłuchać całej rozmowy z Wojciechem Tochmanem wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".


Więcej o książce "Dzisiaj narysujemy śmierć" można przeczytać na blogu Michała Nogasia.

 

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku, tuż po 21.00. Zapraszamy.

Czytaj także

Mordy na Hutu to ludobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2010 17:30
Organizacja Narodów Zjednoczonych uważa, że mordy na członkach plemienia Hutu, do których dochodziło w Demokratycznej Republice Konga, mogą zostać uznane za ludobójstwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Etyczne wymiary informacji

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2010 09:00
- Ludobójstwo to nie tylko morderstwo na ludziach, ale też morderstwo pamięci o nich - mówił gość "Europejskiego Magazynu Kulturalnego" przy okazji Międzynarodowego Festiwalu Reportażu "Warszawa bez fikcji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeź w Rwandzie oczami polskiego reportera

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 15:21
W książce "Dzisiaj narysujemy śmierć" Wojciech Tochman opisuje jak żyje Rwanda po rzezi, w której setki tysięcy ludzi zabito przy pomocy pół miliona maczet sprowadzonych z Chin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarto archiwum mordu w Rwandzie

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2010 19:50
W stolicy Rwandy, Kigali, otwarto w piątek pierwsze państwowe archiwum, w którym w przyszłości zostaną zgromadzone "wszystkie informacje dotyczące ludobójstwa" z 1994 r.
rozwiń zwiń