UE i odwieczna walka o hegemonię w Europie

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 22:00
Unia Europejska, która 28 lat temu powstała, by rozwiązywać konflikty bez uciekania się do wojny, dziś jest targana wieloma sporami: ideologicznym, instytucjonalnym, finansowym, a także tym, który trwa już od setek lat – sporem o hegemonię w Europie. 
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/helloRuby

Flaga Białorusi.jpg
Unia Europejska planuje kolejne sankcje na Białoruś w związku z sytuacją na granicy

"Praworządność jest tłem"

Były szef MSZ i eurodeputowany PiS Witold Waszczykowski dokonuje podziału targających Unią Europejską konfliktów na kilka rodzajów, dla których spór o praworządność Polski, Węgier, Słowenii, a za chwilę Rumunii i Bułgarii, stanowi jedynie tło. 

– Istnieje spór pomiędzy lewicowo-liberalną większością a partiami konserwatywnymi i rządami konserwatywnymi. Mamy do czynienia z wieloletnim sporem pomiędzy instytucjami. Walczą ze sobą Rada Europejska, Komisja Europejską i Parlament Europejski. Od dawna mamy też spór, który można nazwać sporem federalistów, dotyczący tego, czy poszerzać integrację europejską. Czwarty konflikt rozgrywa się pomiędzy Północą a Południem o pieniądze i sposób zarządzania gospodarką. Piąty spór toczy się od setek lat i jest to spór o hegemonię – punktuje Witold Waszczykowski.

Zdaniem eurodeputowanego Prawa i Sprawiedliwości wszystkie wymienione spory w Unii Europejskiej są wykorzystywane do rywalizacji pomiędzy mocarstwami. – Unia Europejska nie jest żadnym klubem altruistów. Do 2008-2009 roku te spory ukrywano, jednak kryzys finansowy je uwypuklił – powiedział.

Posłuchaj
48:30 2021_10_26 21_09_13_PR3_Klub_Trojki.mp3 Jakie konflikty trawią Unię Europejską? Witold Waszczykowski i dr Szymon Kardaś gośćmi Trójki (Klub Trójki)
 

Poligon stworzony białoruskimi rękami

22 października, podczas szczytu UE w Brukseli, unijni przywódcy dyskutowali m.in. o migracji. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wskazała, że reżim w Mińsku próbuje otwierać nowe trasy sprowadzania migrantów na Białoruś, znosząc obowiązek wizowy dla kolejnych krajów. Zapowiedziała podjęcie dalszych działań w celu "ograniczenia przemytu ludzi organizowanego przez (to) państwo". 

Jednocześnie podkreśliła, że UE nie będzie finansowała "drutu kolczastego i murów" na granicach, które miałyby powstrzymywać napływ migrantów, czego domagało się 12 krajów unijnych, w tym Litwa i Austria. – Bardzo jasno powiedziałam, że Komisja Europejska i Parlament Europejski od dawna stoją na stanowisku, że nie będzie finansowania drutu kolczastego i murów – oświadczyła von der Leyen.

Europosłanka PiS Beata Kempa przypomniała, że Polska znajduje się na celowniku Białorusi. – Wobec mojej ojczyzny prowadzona jest wojna hybrydowa. Działania prowadzone są przez Mińsk, (ale) zostały opracowane i przygotowane w Moskwie. Mają one na celu destabilizację całego regionu Europy Środkowej oraz niszczenie reputacji polskich służb ochraniających granicę zewnętrzną Unii. Niestety fake newsy stały się stałym elementem dezinformacji wykorzystywanym przez Rosjan. Stąd tak wiele negatywnych informacji o działaniach Polski na granicy z Białorusią – wskazała.

Co łączy kryzys na granicy polsko-białoruskiej ze sporem o miejsce Polski w Unii Europejskiej? – Casus kryzysu migracyjnego to niewątpliwie coś, co wpisuje się w szerszą strategię Moskwy i jest dla niej niewątpliwie korzystne. Białoruskimi rękami można sobie stworzyć poligon, który pozwala sprawdzać zdolność reakcji po stronie Sojuszu Północnoatlantyckiego, a to jest coś, co Rosjanie robią nieustannie.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michalina Szymborska
Goście: Witold Waszczykowski (były minister MSZ i eurodeputowany PiS), dr Szymon Kardaś (Ośrodek Studiów Wschodnich, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 27.10.2021
Godzina emisji: 21.09

IAR/kr


Czytaj także

Niemiecka polityka historyczna wobec Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 22:15
Czy to możliwe, żeby RFN metodami konstytucyjnymi zablokowała po wojnie rozliczanie hitlerowskich zbrodniarzy? Czy to możliwe, żeby żaden z funkcjonariuszy niemieckiego aparatu okupacyjnego w Polsce nie odpowiedział w Niemczech po wojnie za swoje zbrodnie? Czy to możliwe, żeby w czasach III Rzeszy zapadały wyższe wyroki za bezprawne zabijanie Polaków w obozach koncentracyjnych niż w demokratycznej Republice Federalnej Niemiec? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys debaty publicznej w polskich mediach? Co na niego wpływa?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 22:08
Czy w Polsce mamy kryzys debaty publicznej? Jak funkcjonuje ona w naszym kraju i jaki wpływ na jej kształtowanie mają media? Czy możemy mówić o polaryzacji społecznej, stronniczości przekazów informacyjnych i wpływie mediów społecznościowych na jakość dyskusji? Zagadnienia związane z funkcjonowaniem debaty publicznej w Polsce były tematem "Klubu Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy jesteśmy w stanie wojny hybrydowej?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 22:13
Wojna hybrydowa. W jaki sposób jest prowadzona? W dyskusji zostaną poruszone tematy działań Rosji i Białorusi oraz sposobu wykorzystania informacji jako narzędzia walki. Jaki udział mają tu media społecznościowe?
rozwiń zwiń