Prof. Andrzej Zybertowicz: smartfon to nie narzędzie, to władca

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 22:00
Czy człowiek panuje jeszcze nad postępem technologicznym? Czy rewolucja cyfrowa to tylko wielkie dobrodziejstwo dla człowieka czy także wielkie zagrożenie dla ludzkości? Czy w zalewie informacji mediów cyfrowych możliwe jest samodzielne odnalezienie tego, co dobre i piękne? Między innymi na te pytania Piotr Gontarczyk szukał odpowiedzi w rozmowie z prof. Andrzejem Zybertowiczem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Rawpixel.com

Autor audycji rozmawiał z gościem "Klubu Trójki" o tym, jak nowe technologie mogą zaszkodzić człowiekowi. – Mogą zniszczyć naszą zdolność do autonomicznego myślenia, wyplenić potrzebę tego myślenia – mówił prof. Andrzej Zybertowicz. – Gdy dostajemy smartfon do ręki i jesteśmy przez 24 godziny na dobę podpięci do sieci, do całego dorobku, do całego dziedzictwa, w tym do wszystkich okropieństw, jakie ludzkość wymyśliła, zachowujemy się jak zaprogramowany robot – mówił gość "Klubu Trójki", stanowczo podkreślając, że "smartfon to nie narzędzie, to władca".


Posłuchaj
46:13 2021_10_28 21_08_41_PR3_Klub_Trojki.mp3 Prof. Andrzej Zybertowicz o cywilizacyjnych niebezpieczeństwach związanych z nowymi technologiami (Klub Trójki)

 

Profesor zaznaczył, że taki stan rzeczy jest "jednym z owoców epoki Oświecenia, która przyniosła niebywały rozkwit wiedzy naukowej, rozwój technologii, w tym technik komunikowania się, ale doprowadziła do efektów, które są zupełnie niezgodne z pragnieniami twórców tej epoki w wieku XVII i XVIII".

W PAŁACU - ROZMOWY - CZŁOWIEK I NOWE TECHNOLOGIE - Andrzej Zybertowicz i Jan Zygmuntowski - cz. I / W Pałacu Prezydenckim


Okładka książki ""Samobójstwo Oświecenia? Jak neuronauka i nowe technologie pustoszą ludzki świat" Okładka książki "Samobójstwo Oświecenia? Jak neuronauka i nowe technologie pustoszą ludzki świat"

– Oni wierzyli, że jeśli rozum ludzki wyzwolimy  z pewnych ograniczeń, to ten rozum pozna świat, pomoże nam odróżnić dobro od zła i dzięki temu zbudujemy świat, który będzie oparty na prawdzie i sprawiedliwości – mówił prof. Andrzej Zybertowicz, który w 2015 roku  wraz z zespołem opublikował książkę pt. "Samobójstwo Oświecenia? Jak neuronauka i nowe technologie pustoszą ludzki świat".

W PAŁACU - ROZMOWY - CZŁOWIEK I NOWE TECHNOLOGIE - Andrzej Zybertowicz i Jan Zygmuntowski - cz. I / W Pałacu Prezydenckim

– We wspomnianej książce stawiamy tezę, że technologia powstawała – poczynając od najprostszych rzeczy z epoki kamienia łupanego, takich jak topory czy dzidy – jako nasze narzędzie. My byliśmy panem, technologia była sługą. Relacja przewagi człowieka nad narzędziem trwała, w naszej ocenie, mniej więcej do powstania internetu. W momencie gdy technologia została usieciowiona – a kolejną fazą tego upowszechnienia będzie 5G oraz internet rzeczy – przestała być naszym sługą, zaczęła rozwijać się wedle autonomicznych reguł. Stała się tak złożona, że coraz mniej osób ją rozumie, coraz mniej podmiotów instytucjonalnych nad nią panuje, ona rządzi naszym życiem, dopasowuje nas do siebie – przekonywał Andrzej Zybertowicz.

Czy nowe technologie nas uratują czy zniszczą? – M. Kawecki, A. Zybertowicz, J. Zygmuntowski / Instytut Spraw Obywatelskich

W rozmowie z Piotrem Gontarczykiem profesor mówił także o "strukturalnie zatrutej infosferze przez takie firmy jak Facebook, Google, YouTube, które zorientowały się, że jeśli obieg informacji będzie zarządzany przez algorytmy polaryzujące ludzi, że jeśli informacje dobre, złożone będą zastąpione prymitywnymi, prostymi, działającymi na nasze zwierzęce instynkty strachu, agresji, zaciekawienia, to ludzie więcej czasu będą spędzali przed ekranami, obejrzą więcej reklam, dzięki czemu firmy z Doliny Krzemowej i ich odpowiedniki z rejonu Shenzhen w Chinach zarobią więcej".

Gość Trójki zwrócił również uwagę na serwisy streamingowe, w których jest "ogromna liczba filmów o ludzkich patologiach, przestępcach, seryjnych mordercach, manipulatorach, torturach czy psychologicznych uwikłaniach".  Coraz więcej ludzi ekscytuje i fascynuje się tym, co przez tysiąclecia było spychane na margines ludzkich kultur  stwierdził prof. Andrzej Zybertowicz.  

Naszego gościa pytaliśmy również o to, czy dysponujemy narzędziami, które mogą przeciwdziałać degradacji infosfery, czy takie kraje jak Korea Północna mogą funkcjonować bez dostępu do cyfrowych technologii, rozmawialiśmy także o przyszłości szczepionek, nie tylko przeciwko COVID-19.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Gontarczyk
Gość: prof. Andrzej Zybertowicz
Data emisji: 28.10.2021
Godzina emisji: 21.08

Czytaj także

Mikrochipy. Udogodnienie czy narzędzie do inwigilacji?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 07:50
Chipy zyskują coraz większą popularność. Dzięki urządzeniu wszczepionemu pod skórę można np. płacić za zakupy lub przesyłać lekarzowi dane na temat stanu swojego zdrowia. W Polsce można już zachipować się samodzielnie. Metoda budzi jednak kontrowersje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internet rzeczy. Czy dane użytkowników są bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 14:35
Coraz więcej urządzeń domowych jest podłączonych do internetu. Nowe technologie otwierają przed nami wiele możliwości i udogodnień. Czy jednak wszystkie tego typu rozwiązania są dla nas bezpieczne? Co z ochroną danych przechowywanych na urządzeniach?
rozwiń zwiń