X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Arcybiskup na miarę naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 20:40
– Był jednym z nielicznych w Polsce biskupów, który docenił, zrozumiał fakt, że Kościół działa dzisiaj w warunkach systemu liberalnego, czy mu się, to podoba, czy nie – podkreślał redaktor Adam Szostkiewicz.
Audio
  • "Klub Trójki" poświęcony arcybiskupowi Józefowi Życińskiemu

Metropolita lubelski zmarł nagle we włoskiej stolicy w wieku 62 lat. Przyczyną śmierci prawdopodobnie był wylew krwi do mózgu. Arcybiskup uczestniczył w plenarnym posiedzeniu Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, której był członkiem.

Jerzy Sosnowski wspominał Go z zaproszonymi do studia gośćmi: prof. Antonim Dudkiem, historykiem z Instytutu Pamięci Narodowej i Adamem Szostkiewiczem z tygodnika "Polityka", a także telefonicznie z osobami współpracującymi z Arcybiskupem.  – Był to mój bodaj ulubiony hierarcha polskiego Kościoła i zaczynam tę audycję z ciężkim sercem – mówił dziennikarz Trójki.

Adam Szostkiewicz podkreślił, że Józef Życiński próbował rozmowy ze światem liberalnym, nie popadając przy tym w nastawienie konfrontacyjne. - Był jednym z nielicznych w Polsce biskupów, który docenił, zrozumiał fakt, że Kościół działa dzisiaj w warunkach systemu liberalnego , czy mu się, to podoba, czy nie - zaznaczył redaktor.

Także Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny miesięcznika "Więź", zwracał uwagę na szczególną gotowość abp. Józefa Życińskiego reagowania na znaki czasów, na bieżące wydarzenia. - Myślę, że wynikało to ze świadomości tego, że ludzie oczekują aby pasterze Kościoła nie tylko głosili ogólne zasady, ale też potrafili je aplikować  do rzeczywistości - stwierdził.

Prof. Antoni Dudek zauważył, że Arcybiskup przekroczył wiele tematów tabu, istniejących w polskim Kościele. - Zaczął ogłaszać co roku raport o finansach diecezji, publicznie ogłaszał swoje własne dochody. To było absolutną nowością - podkreślił. Adam Szostkiewicz zauważył, że abp Życiński nie znalazł wielu naśladowców tej słusznej inicjatywy.

- Inne dzieło Józefa Życińskiego, o którym warto wspomnieć, to Katolicka Agencja Informacyjna. Jedna z nielicznych rzeczy, którą się udało w 20-leciu wolnej Polski stworzyć przez ludzi Kościoła, współpracujących ze sobą katolików. Nie mamy wiele takich osiągnięć w wolnej Polsce - powiedział Szostkiewicz.

Arcybiskupa wspominali również: Marek Horodniczy, redaktor kwartalnika "Czterdzieści i cztery. Magazyn apokaliptyczny", Jan Bernard, założyciel Fundacji "Muzyka Kresów", Artur Sporniak z "Tygodnika Powszechnego" i ksiądz Andrzej Luter.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

(pg)

Czytaj także

W Rzymie zmarł Arcybiskup Józef Życiński

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 20:08
Informację tę podało biuro prasowe Komisji Episkopatu Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Kazimierz Nycz : zmarł człowiek wielkiego formatu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 20:39
W Rzymie w wieku 62 lat zmarł metropolita lubelski arcybiskup Józef Życiński. Prawdopodobną przyczyną śmierci był wylew krwi do mózgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Był człowiekiem rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 21:52
Adam Szostkiewicz o Józefie Życińskim: - Miałem wielokrotnie okazję, pracując w Tygodniku Powszechnym, z nim się zetknąć, posłuchać go, porozmawiać, czasem się pospierać, ponieważ był człowiekiem rozmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arcybiskup Życiński wzbudzał kontrowersje

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 22:26
Antoni Dudek (IPN) - Był niesamowitym mówcą, był niesamowicie błyskotliwy i, co tu kryć, odcinał się tymi talentami od dominującej części polskiego duchowieństwa.
rozwiń zwiń