Choroba coraz smutniejszych społeczeństw

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 08:58
W Polsce milion osób dziennie zażywa tabletki antydepresyjne. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje, że w 2020 roku depresja będzie drugim najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie.
Audio

Najpoważniejszą chorobą będą problemy z układem krążenia. - Najpoważniejsza, czyli taka, która będzie najbardziej inwalidyzować, powodować, że będziemy niesprawni – potwierdził prof. Janusz Heitzman, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Ponieważ depresja jest chorobą, która dotyka nie tylko na nią zapadających, ale całe społeczeństwa, jej skutki odczują miliony osób. – Jest to populacja ludzi z jednej strony ogromnie nieszczęśliwych, ale też nieproduktywnych, którzy nie popychają świata do przodu – podkreślił profesor.

Depresja, o czym powszechnie nie wiadomo, jest także źródłem innych problemów i tragedii. – W przypadku 20 proc. osób dorosłych, które są do nas zgłaszane, przyczyną zaginięcia jest depresja nie zdiagnozowana, nie leczona lub w nawrocie – powiedziała Kinga Bystrek psycholog i psychoterapeutka z Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Itaka. Wiele z tych osób popełnia samobójstwo.

Dlatego też, by zapobiegać zaginięciom, ale też pomagać rodzinom osób zaginionych, Fundacja Itaka powołała Antydepresyjny Telefon Zaufania (szczegóły podajemy na końcu artykułu).

Depresja, jako schorzenie towarzyszące, występuje także w większości chorób przewlekłych. - Dlatego właśnie tworzenie portalu tacyjakja.pl rozpoczęliśmy od działu poświęconego depresji. Uczestnicy naszego forum pomagają sobie wzajemnie i członkom rodzin, wspierają się - powiedziała dr Krystyna Zdziechowska, lekarka, współtwórca portalu. Dzięki tacyjakja.pl łatwiejszy staje się także dialog między lekarzami a pacjentami.

Prof. Heitzman podkreślił, że prócz diagnozowania i leczenia depresji, bardzo ważna jest profilaktyka. – Rola edukacji społecznej jest niezwykle ważna, bo nie możemy różnych codziennych niekorzystnych wydarzeń traktować jako takich, które nas dobijają – podkreślił. Wiele spraw nam dokucza, przyszłość nie wygląda jasno, ale przecież życie składa się z plusów i minusów, nie tylko czarnych stron. – Świat jest taki, jakim chcemy go widzieć, naszymi różowymi okularami może być optymizm, albo ludzie, którzy nas otaczają – powiedział.

Kinga Bystrek zgodziła się, że otaczanie się ludźmi pozytywnymi, którzy nas wyciągną z pogarszającego się nastroju pomaga. – Ale pamiętajmy, że jest to choroba cywilizacyjna, każdy z nas może zachorować, dlatego bardzo ważne jest wczesne udawanie się do lekarza i propagowanie wiedzy na temat tej choroby – powiedziała.

W naszej audycji eksperci omówili objawy depresji, zachowanie osoby chorej oraz sposoby walki z tą chorobą. Aby wysłuchać całej rozmowy z udziałem słuchaczy wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.


Wiele przydatnych informacji na temat depresji oraz wsparcie dla osób chorych można także znaleźć:

- na portalu tacyjakja.pl

- na stronie kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji

Antydepresyjny Telefon Zaufania Centrum ITAKA - 22 654 40 41. Lekarze specjaliści dyżurują w poniedziałki i czwartki w godz. 17-20.

 

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00. Zapraszamy.

(asz)

Czytaj także

Przekuć depresję w pasję

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2010 12:30
- Trzeba pielęgnować swoje pasje, trzeba dbać o siebie i trzeba nauczyć się rozpoznawać swoje emocje - powiedział Wojtek Walicki, kowal, który chorował na depresję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światłem zwalczają zimową depresję

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 12:35
Mieszkańcy Finlandii często borykają się z zaburzeniami nastroju spowodowanymi brakiem światła słonecznego. Z objawami depresji walczą na wiele sposobów – tłumaczy rodowity Fin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryby na depresję

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 12:19
- Osoby najciężej dotknięte depresją wcale nie są smutne - twierdzi prof. Łukasz Święcicki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
rozwiń zwiń