X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Złamać tabu, ocalić nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 19:23
- Dzieci są fascynujące, chcą rozwiązywać problemy, nie poddają się, są głodne życia, tego możemy się od nich nauczyć. Książki mają pomóc podejść do trudnych tematów zarówno im, jak i dorosłym - mówi Svein Nyhus, pisarz i ilustrator.
Audio
Ilustracja z książki Grzeczna
Ilustracja z książki "Grzeczna" Foto: il. Svein Nyhus/mat. promocyjne

Dla pisarza i ilustratora Sveina Nyhusa książki są pretekstem do podjęcia trudnych tematów, ale przede wszystkim pośrednikiem ułatwiającym "przetrawienie" spraw, które często objęte są tabu. 

Podmiot zastępczy

- Łatwiej jest znosić smutek bohatera, niż własny. Na przykład w książeczce "Tato!" mały chłopiec jest reprezentantem dla tęsknoty samego dziecka. Książka nie jest niebezpieczna, nie dotyczy ich samych - wyjaśnił goszcząc w "Klubie Trójki". Podobnie jest ze sprawami wstydliwymi czy bolesnymi szczególnie, gdy dorośli nie wiedzą, jak z dzieckiem o tym rozmawiać.

Nyhus, który wraz z żoną, poetką Gro Dahle, opublikował już serię książeczek podkreślił, że poszczególne z nich nie pasują do wszystkich dzieci i nie do każdej sytuacji. - Niektóre książki dla dzieci mają być tabletkami nasennymi - chodzi o to, by dziecko przy ich czytaniu jak najszybciej zasnęło. Inne mają otworzyć oczy, pozwolić dziecku spojrzeć szerzej na pewne sprawy - wyjaśnił.

Złamać każde tabu?

Gość Dariusza Bugalskiego zauważył, że tylko część książek ze skandynawskiej literatury porusza tematy trudne, smutne. - W Norwegii mamy dużo rozrywki i tytułów komercyjnych, popularnych. Dobrze jednak, jeśli pojawia się odmienność, inny smak. Sama słodycz po pewnym czasie zaczyna być nudna - mówił.

Przyznał, że smak tych trudniejszych może być gorzki, ale być może dzięki temu bardziej się je zapamiętuje? - Ważne, by być rozważnym i ostrożnym. Wszystko zależy nie od samego tematu, ale formy w jakiej on zostanie opowiedziany i sposobu w jaki zostanie podjęty. Należy dać dziecku bezpieczeństwo, spokój osoby dorosłej. Norweskie książki dla dzieci mogą dotyczyć czegokolwiek, ale nadzieja nie powinna być odebrana, powinien ją zawierać koniec książki - powiedział z mocą.

"Tato!" opowiada o nieobecności jednego z rodziców, "Grzeczna" pokazuje skutki wzorowego zachowania, a "Włosy mamy" podejmują temat depresji. - Moja żona chciała opisać coś, co uważa za bardzo ważne. Ośmielić się mówić o chorobach psychicznych u rodziców, bo gdy się o tym dyskutuje, temat może stać się łatwiejszy. Nie ma tu gotowego przepisu jak rozwiązać problem, ale łatwiejsze może być przybliżenie sobie do tematu tak, niż czytając medyczną broszurę - wyjaśnia Svein.

Pozostaje tajemnica

Niektórzy z bohaterów nie są nazwani, skategoryzowani. Pomocnika z "Włosów Mamy" można uznać za Freuda lub Boga, zależnie od skojarzeń. - Chciałem, by książki były bogatsze niż to, co sam zdołam zrobić. Zrobiłem to celowo, pozostawiłem otwartą przestrzeń, by ludzka wyobraźnia przekroczyła to, o czym piszę - podsumował.

Jego zdaniem Sztuka musi być czymś większym, niż to, co widzimy, a Książki bogatsze, niż to, co napisał autor.

 

Czy można napisać książkę dla dzieci o takich wydarzeniach, jakie miały miejsce na wyspie Utoya? Czym jest zło i jak wychowywać dzieci? Odpowiedzi na te oraz inne pytania frapujące zarówno dzieci jak i dorosłych znajdziesz słuchając całej audycji "Klub Trójki, 16 listopada 2011".

Rozmowę tłumaczyła Magdalena Solarek.

/Zapraszamy także także do przeczytania wywiadu z pisarzem, który w Polsce prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i spotkania w ramach projektu "Tabu w sztuce dla dzieci". 


Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21. Zapraszamy.

(asz)

Czytaj także

Książki dla dzieci wydoroślały

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2010 08:30
- Książki dla dzieci są instrumentem uczącym nas, dorosłych, jak z dziećmi rozmawiać. Korzystajmy z nich jak z narzędzia, aby wspólnie odkrywać nowe terytoria – zachęcają goście „Klubu Trójki”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mama Nieidealna - po raz trzeci

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 16:52
Dzisiaj przyglądamy się sobie - odkrywając sekrety.
rozwiń zwiń