X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Operacja Geronimo, czyli czy można dziś kontrolować armię?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 09:00
- Ta książka jest dla Amerykanów niewygodna, dyskredytowanie jej jest linią obrony administracji amerykańskiej z powodu paru wpadek - mówi Piotr Niemczyk o książce "Operacja Geronimo", opartej na bezpośredniej relacji żołnierzy uczestniczących w operacji zabicia Osamy bin Ladena.
Audio
Operacja Geronimo, czyli czy można dziś kontrolować armię?
Foto: archiwum PKW-A

Ukazała się książka Chucka Pfarrera "Operacja Geronimo" - zawierająca jedyną jakoby, prawdziwą wersję okoliczności, w których 2 maja 2011 roku grupa amerykańskich komandosów zabiła Osamę bin Ladena. - Ta książka jest dla Amerykanów niewygodna, dyskredytowanie jej jest linią obrony administracji amerykańskiej z powodu paru wpadek - ocenia Piotr Niemczyk, były zastępca dyrektora Biura Analiz i Informacji, a później Zarządu Wywiadu Urzędu Ochrony Państwa, ekspert  ds. bezpieczeństwa i wywiadu konkurencyjnego. Zdaniem gościa Jerzego Sosnowskiego cena, jaką by za to zapłacił Chuck Pfarrer, byłaby większa niż korzyści, jakie odniósł wydając książkę, która byłaby beletrystyką, a nie literaturą faktu.

Chuck Pfarrer jest członkiem specjalnego oddziału interwencyjnego SEAL Team Six w stanie spoczynku i skonstruował swoją relację na podstawie opowieści byłych kolegów, którzy w operacji Geronimo (bo taki kryptonim miał rajd do kryjówki bin Ladena w Pakistanie) uczestniczyli. - Jedną z trudniejszych rzeczy, jaką muszą sobie radzić ludzie zarówno sił specjalnych, jak i służb specjalnych to to, żeby oduczyć się rozmawiać ze znajomymi i rodzinami o swojej pracy - wyjaśnia gość Trójki.

Dla  zwykłego czytelnika, tzn. nieinteresującego się hobbystycznie najnowszymi informacjami o metodach i środkach prowadzenia walki, książka Pfarrera zawiera przede wszystkim szokujące informacje o osiągnięciach współczesnej techniki wojskowej, a poniekąd również o wszechstronności i wyrafinowaniu szkolenia żołnierzy, którzy mają potem brać udział w podobnych misjach.

Czy  siły specjalne mogą być kontrolowane czy raczej są "państwem w państwie" oraz na ile relacja Pfarrera wydaje się prawdopodobna, dowiesz się słuchając całej rozmowy w "Klubie Trójki – 19 stycznia 2012".

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21. Zapraszamy.

(ed)

Czytaj także

Rodziny żołnierzy poległych na misjach chcą milionowych zadośćuczynień

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2011 06:07
Bliscy dwunastu żołnierzy, którzy zginęli podczas misji w Iraku i w Afganistanie, chcą zadośćuczynienia od ministerstwa obrony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francuzi wycofują wojska z Afganistanu

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 07:23
Prezydent Francji zapowiedział wycofanie tysiąca francuskich żołnierzy z Afganistanu do końca 2012 roku. Nicolas Sarkozy przybył z niezapowiedzianą wizytą do tego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwycięstwo w Afganistanie jest możliwe

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 12:15
Mariusz Antoni Kamiński (PiS): Tylko zwycięstwo militarne połączone ze wsparciem ekonomicznym dla Afganistanu może zapewnić stabilizację w tym rejonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragiczny zamach: sześciu żołnierzy nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2011 08:58
Zamach samobójczy talibowie dokonali na bazę w prowincji Chajber Pachtunchwa, na północnym zachodzie Pakistanu.
rozwiń zwiń