Operacja Geronimo, czyli czy można dziś kontrolować armię?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 09:00
- Ta książka jest dla Amerykanów niewygodna, dyskredytowanie jej jest linią obrony administracji amerykańskiej z powodu paru wpadek - mówi Piotr Niemczyk o książce "Operacja Geronimo", opartej na bezpośredniej relacji żołnierzy uczestniczących w operacji zabicia Osamy bin Ladena.
Audio
Operacja Geronimo, czyli czy można dziś kontrolować armię?
Foto: archiwum PKW-A

Ukazała się książka Chucka Pfarrera "Operacja Geronimo" - zawierająca jedyną jakoby, prawdziwą wersję okoliczności, w których 2 maja 2011 roku grupa amerykańskich komandosów zabiła Osamę bin Ladena. - Ta książka jest dla Amerykanów niewygodna, dyskredytowanie jej jest linią obrony administracji amerykańskiej z powodu paru wpadek - ocenia Piotr Niemczyk, były zastępca dyrektora Biura Analiz i Informacji, a później Zarządu Wywiadu Urzędu Ochrony Państwa, ekspert  ds. bezpieczeństwa i wywiadu konkurencyjnego. Zdaniem gościa Jerzego Sosnowskiego cena, jaką by za to zapłacił Chuck Pfarrer, byłaby większa niż korzyści, jakie odniósł wydając książkę, która byłaby beletrystyką, a nie literaturą faktu.

Chuck Pfarrer jest członkiem specjalnego oddziału interwencyjnego SEAL Team Six w stanie spoczynku i skonstruował swoją relację na podstawie opowieści byłych kolegów, którzy w operacji Geronimo (bo taki kryptonim miał rajd do kryjówki bin Ladena w Pakistanie) uczestniczyli. - Jedną z trudniejszych rzeczy, jaką muszą sobie radzić ludzie zarówno sił specjalnych, jak i służb specjalnych to to, żeby oduczyć się rozmawiać ze znajomymi i rodzinami o swojej pracy - wyjaśnia gość Trójki.

Dla  zwykłego czytelnika, tzn. nieinteresującego się hobbystycznie najnowszymi informacjami o metodach i środkach prowadzenia walki, książka Pfarrera zawiera przede wszystkim szokujące informacje o osiągnięciach współczesnej techniki wojskowej, a poniekąd również o wszechstronności i wyrafinowaniu szkolenia żołnierzy, którzy mają potem brać udział w podobnych misjach.

Czy  siły specjalne mogą być kontrolowane czy raczej są "państwem w państwie" oraz na ile relacja Pfarrera wydaje się prawdopodobna, dowiesz się słuchając całej rozmowy w "Klubie Trójki – 19 stycznia 2012".

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21. Zapraszamy.

(ed)

Czytaj także

Rodziny żołnierzy poległych na misjach chcą milionowych zadośćuczynień

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2011 06:07
Bliscy dwunastu żołnierzy, którzy zginęli podczas misji w Iraku i w Afganistanie, chcą zadośćuczynienia od ministerstwa obrony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francuzi wycofują wojska z Afganistanu

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 07:23
Prezydent Francji zapowiedział wycofanie tysiąca francuskich żołnierzy z Afganistanu do końca 2012 roku. Nicolas Sarkozy przybył z niezapowiedzianą wizytą do tego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwycięstwo w Afganistanie jest możliwe

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 12:15
Mariusz Antoni Kamiński (PiS): Tylko zwycięstwo militarne połączone ze wsparciem ekonomicznym dla Afganistanu może zapewnić stabilizację w tym rejonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragiczny zamach: sześciu żołnierzy nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2011 08:58
Zamach samobójczy talibowie dokonali na bazę w prowincji Chajber Pachtunchwa, na północnym zachodzie Pakistanu.
rozwiń zwiń