X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co wyczyniają językoznawcy na spółkę z informatykami

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 08:40
- Jedna z najciekawszych obserwacji dotyczących języka konwersacyjnego jest to, że w ciągu godziny potrafimy poruszyć w rozmowach ze znajomymi potrafimy poruszyć 60 - 80 tematów - mówią w Trójce twórcy Narodowego Korpusu Języka Polskiego.
Audio
Co wyczyniają językoznawcy na spółkę z informatykami
Foto: sxc.hu

Instytut Języka Polskiego UW zorganizował jesienią plebiscyt na Słowo Roku (plebiscyt wygrała "prezydencja"). Podstawę werdyktu, poza osobistymi upodobaniami członków kapituły, stanowiły sugestie internautów oraz zestawienia słów dnia, które przygotowuje od pewnego czasu Instytut. Można uznać, że plebiscyt - o którym wspominaliśmy już na antenie Trójki - jest dość ekstrawagancką zabawą grupy miłośników, by nie powiedzieć - z całym szacunkiem - maniaków języka polskiego. Ale należy chyba zobaczyć w nim sposób na spopularyzowanie, mówiąc fachowo, badań frekwentacyjnych, którymi ostatnio z coraz większą pasją zajmują się językoznawcy.

- Historia liczenia słów jest bardzo długa. Myślenie o frekwencji polskich słów, to lata 60., kiedy zaczął pracować zespół opracowujący "Słownik frekwencyjny polszczyzny współczesnej" - wyjaśnia prof. Marek Łaziński, językoznawca.

Ustalanie, jakimi słowami posługujemy się najczęściej – bo to właśnie kryje się za uczonym terminem – to, wbrew pozorom, interesujące źródło wiedzy z pogranicza lingwistyki i socjologii (a także psychologii, nie mówiąc o poetyce, jeśli ktoś chce sprawdzić, jakiego słowa najchętniej używał na przykład Mickiewicz, pisząc "Pana Tadeusza").

- W procesie wyłaniania słów kluczowych czy słów roku posłużyliśmy się aplikacją, programem komputerowym, który na koniec każdego dnia sprawdza serwisy internetowe głównych gazet ogólnopolskich i na podstawie artykułów tam opublikowanych generuje listę najczęstszych słów, które pojawiły się danego dnia - wyjaśnił dr Piotr Pęziki, informatyk i anglista.

Gdy zaczniemy przyglądać się, w towarzystwie jakich słów pojawia się słowo bijące – nieraz tylko przez krótki czas – rekordy obecności w tekstach pisanych, mogą z tego wyniknąć zaskakujące refleksje na temat języka, współczesności i nas samych.

Czym jest projekt Narodowy Korpus Języka Polskiego? Jakie źródła posłużyły do jego przygotowania oraz jak każdy z nas może z niego korzystać? Wszystko wyjaśniają goście Jerzego Sosnowskiego w audycji "Klub Trójki, 7 lutego 2012".

Korpus dostępny jest na stronie www.nkjp.pl

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21. Zapraszamy.

(asz)

Czytaj także

Jak oni mówią!

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2010 16:10
Przyznano 12 nominacji w ramach konkursu Mistrz Mowy Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak uwolnić media od wulgaryzmów? Kryzys w środkach przekazu

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 10:59
Współczesne media - to temat konferencji, która odbywa się na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowo roku 2011 zaczyna się na "p"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 13:06
Drugie miejsce zajął "kryzys", a trzecie ex aequo "katastrofa" oraz "krzyż". A które słowo zostało najważniejszym w plebiscycie Instytutu Języka Polskiego UW?
rozwiń zwiń